poniedziałek, 6 lipca 2020 r.

Dziekański opłatek u Prymasa

Abp Wojciech Polak przełamał się opłatkiem z księżmi dziekanami i współpracownikami z Kurii Metropolitalnej, Trybunału Metropolitalnego i różnych instytucji archidiecezji gnieźnieńskiej. „Chciałbym wszystkim podziękować za cierpliwość i za modlitwę” – mówił.


Spotkanie odbyło się 16 grudnia w rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich. W imieniu obecnych kapłanów życzenia Prymasowi Polski złożył ks. kan. Andrzej Grzelak. Dziękując za dobre słowo abp Wojciech Polak dziękował także za codzienną pracę i modlitwę, która – jak przyznał – jest mu wielką pomocą. „Dziękuję za to, że w tym codziennym posługiwaniu stajecie przy mnie, że w trudzie rozeznawania woli Pana Boga z cierpliwością służycie mi pomocą. Dziękuję również za waszą modlitwę” – mówił. Nawiązał również do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia podkreślając, że są one szansą na pojednanie i przebaczenie sobie nawzajem. „Potrzebujemy tego przebaczenia w wymiarach osobistych i wymiarach kościelnych, ale jeszcze bardziej w wymiarze narodowym i ogólnospołecznym. Potrzebujemy, by z Jezusem ten krok do przodu uczynić” – przyznał. Nawiązał także do czekających archidiecezję gnieźnieńską i cały Kościół w Polsce jubileuszowych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w tym samym roku. Wskazując na znaczenie obu wydarzeń zachęcał do włączenia się w przygotowania i uważniejsze spojrzenie ku młodym, którzy są przyszłością Kościoła i Ojczyzny, a którzy często osamotnieni i pogubieni nie potrafią odnaleźć ani siebie ani drogi do Boga.


Opłatkiem z księżmi dziekanami podzielił się także bp Krzysztof Wętkowski oraz kanclerz gnieźnieńskiej Kurii ks. kan. Zbigniew Przybylski, który na początku spotkania odczytał Ewangelię o narodzeniu Jezusa. Każdy z obecnych kapłanów otrzymał także publikację z Listem papieża Franciszka na Rok Życia Konsekrowanego. W najbliższych dniach Prymas Polski spotka się także z księżmi seniorami oraz kapłanami z gnieźnieńskich parafii.


BK
Fot. B. Kruszyk

Polecamy