sobota, 11 lipca 2020 r.

Opłatek Towarzystwa św. Wojciecha

„Nie wstydźmy się naszej wiary, naszych korzeni i tradycji. Szanujmy i zachowajmy naszą tożsamość i brońmy rodziny, bo ona jest najtrwalszym fundamentem społeczeństwa” – mówił 13 grudnia w Gnieźnie abp senior Józef Kowalczyk.


Emerytowany metropolita gnieźnieński uczestniczył w sobotnie przedpołudnie w spotkaniu opłatkowym Towarzystwa św. Wojciecha archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej. Pierwotnie z braćmi miał spotkać się Prymas Polski abp. Wojciech Polak, niegdyś asystent kościelnym organizacji, ale ze względu na strajk generalny we Włoszech nie zdążył wrócić z Rzymu do Polski.


Dziękując za życzenia i podarowaną w upominku szopkę abp Kowalczyk zachęcał do duchowego przeżycia zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Ubolewał nad coraz większą ich komercjalizacją, banalizacją i systematycznym odzieraniem ich z sacrum. „Nie poddawajmy się temu” – mówił. „Nie wstydźmy się naszej wiary. Bądźmy odważni i wytrwali w naszym świadectwie” – prosił. Zachęcał również do kultywowania pięknych polskich tradycji, sięgania do korzeni, zachowania tożsamości i wychowywania w niej młodego pokolenia. Mówiąc o współczesnych zagrożeniach wskazał, że jednym z największych są ataki na rodzinę, podejmowane – jak dodał – z coraz większą siłą i częstotliwością. „Brońmy rodziny, bo ona jest najtrwalszym fundamentem społeczeństwa” – dodał. Abp Kowalczyk podziękował również braciom za ich zaangażowanie w życie Kościoła i lokalnych społeczności. Jak mówił, apostolat świeckich jest wielkim dobrem, wciąż jeszcze za mało docenianym. Na koniec życzył wszystkim obecnym błogosławionych świąt Bożego Narodzenia.


Opłatek Towarzystwa  św. Wojciecha odbył się tradycyjnie w gnieźnieńskim seminarium duchownym i zgromadził licznych braci zarówno z archidiecezji gnieźnieńskiej, jak i diecezji bydgoskiej. To jedyne diecezje w Polsce, gdzie bractwo działa. Powołane do życia przez śp. kard. Józefa Glempa ma za główny cel krzewieniu kultu i troskę o dziedzictwo swojego patrona. W przyszłym roku organizacja będzie obchodzić ćwierćwiecze istnienia. W sobotę z jej członkami spotkali się także ich poprzedni duchowi opiekunowie: ks. kan. Tadeusz Hanelt i ks. kan. Jan Kasprowicz oraz obecny asystent ks. kan. Tomasz Głuszak.


BK KAI
Fot. B. Kruszyk. J. Misterski

Polecamy