sobota, 11 lipca 2020 r.

Rogowo: Msze św. znów w kościele

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia będą w Rogowie szczególnie radosne. Od trzeciej niedzieli Adwentu parafianie modlą się na powrót w swoim kościele, który – przypomnijmy – spłonął w marcu tego roku i został wyremontowany w zaledwie osiem miesięcy.


Pożar wybuchł nad ranem 30 marca. Strawił doszczętnie wieże świątyni i dach, który dopiero co przeszedł gruntowny remont i którego spłatę parafia właśnie zakończyła. Ogień z poświęceniem gasiło dziewiętnaście jednostek straży pożarnej ze Żnina, Inowrocławia i Bydgoszczy. Udało się uratować tabernakulum, obrazy, stacje Drogi Krzyżowej i wyposażenie zakrystii. Wnętrze świątyni, zalane wodą, znacznie ucierpiało. Rąk jednak nikt nie załamywał. Niemal natychmiast zaczęto myśleć o remoncie kościoła. „Ta tragedia wyzwoliła ogromny łańcuch solidarności, zrozumienia i pomocy. Praktycznie zaraz po dogaszeniu pożaru zaczęliśmy myśleć o remoncie. W tym miejscu chciałbym podziękować parafianom za serce i zaangażowanie. Wielką pomocą służył nam nasz urząd gminy z panem wójtem i pracownikami. Od pierwszego dnia zaczęły też napływać ofiary z najbliższych parafii, z dekanatu, później z całej archidiecezji, a także od anonimowych ofiarodawców, których ta tragedia poruszyła. Wszystkim z serca dziękujemy” – mówi ks. kan. Zenon Starszak, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Rogowie.


Niemal natychmiast po tragedii z zalecenia ówczesnego arcybiskupa gnieźnieńskiego Józefa Kowalczyka w archidiecezji zorganizowano zbiórkę na rzecz odbudowy spalonego kościoła. W sumie udało się zebrać ponad 200 tysięcy złotych. Pieniądze parafia otrzymała także z polisy ubezpieczeniowej. Pomógł również wojewódzki konserwator zabytków, a ostatnio premier Ewa Kopacz, która Rogowo odwiedziła osobiście. Dzięki temu, a także ogromnej życzliwości wielu ludzi rogowski kościół wyremontowano w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy. Świątynia zyskała nowy dach i hełmy wież, które zamontowano dokładnie pół roku po tragedii. Położono także nową posadzkę, zakupiono nowe ławki, a wnętrze wymalowano. Póki co nie ma organów, ale to radości nie mąci, trzeba będzie po prostu głośniej śpiewać, a do tego przy kolędach zachęcać specjalnie nie trzeba. Kościół zostanie poświęcony 25 grudnia, w uroczystość Bożego Narodzenia przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.


BK 
Fot. Archiwum, M. Goclik

Polecamy