sobota, 11 lipca 2020 r.

Spotkanie misyjnej rodziny

Prymas Polski abp Wojciech Polak spotkał się 6 grudnia z rodzicami, rodzeństwem i bliskimi misjonarek i misjonarzy z archidiecezji gnieźnieńskiej. „Każda i każdy z was, mama i tata, siostra i brat, krewny i przyjaciel, ma swój udział w misyjnej trosce Kościoła i w misyjnym głoszeniu Ewangelii, które podejmują wasi synowie, bracia i siostry” – mówił. 


Doroczne spotkanie misyjnej rodziny odbyło się już po raz dwudziesty drugi, tradycyjnie w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Do Gniezna przyjechało kilkadziesiąt osób – rodziców i najbliższych misjonarzy i misjonarek pochodzących z archidiecezji gnieźnieńskiej i pracujących w różnych zakątkach świata. Wśród obecnych była m.in. mama bp. Zygmunta Robaszkiewicza MSF, ordynariusza diecezji Morombe na Madagaskarze.


Spotkanie rozpoczęła modlitwa różańcowa w intencji żyjących i zmarłych misjonarzy, którą poprowadził ks. prałat Marian Zalewski, długoletni misjonarz w Papui Nowej Gwinei, który jeszcze w grudniu wyjeżdża do pracy misyjnej na Jamajkę. Kapłan wygłosił również homilię podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka. W swoim słowie zwrócił uwagę na konieczność właściwego, duchowego przygotowania się na przyjście Jezusa Chrystusa. Czynimy to – jak mówił – poprzez modlitwę, życie sakramentalne i wreszcie świadectwo dawane Chrystusowi, szczególnie wobec tych, których wiara osłabła lub którzy jej nie mają. „To jest bardzo ważne dziś, w nowej ewangelizacji, byśmy my, duszpasterze, ale i wierni świeccy chcieli wręcz wpraszać się z Dobrą Nowiną do tych, którzy do kościoła nie chodzą” – mówił misjonarz. Podkreślił również, że nasze starania w tym kierunku, nawet jeśli nie dają natychmiastowych owoców, nigdy nie są zmarnowane. „Cały Kościół narodził się przecież wychodząc do człowieka” – przypomniał.


Eucharystię wspólnie z Prymasem Polski i ks. prałatem Zalewskim sprawowali bp senior Bogdan Wojtuś oraz duszpasterz misjonarzy ks. kan. Franciszek Jabłoński. W modlitwie powszechnej modlono się m.in. za prześladowanych chrześcijan, a także zmarłych rodziców misjonarzy. Po Mszy św. odbyło się rodzinne spotkanie z łamaniem się opłatkiem, dobrym słowem i życzeniami. Każdego z obecnych krótko przedstawił ks. Farnciszek Jabłoński, wszystkim zaś dziękował abp Wojciech Polak.


„Jesteście przedstawicielami tych rodzin, których córki i synowie ruszyli na różne szerokości geograficzne jako świadkowie Ewangelii. Myślimy dziś o nich i modlimy się za nich, modlitwa bowiem przekracza granice, jest źródłem nadziei, siły i łączności z tymi, którzy są daleko” – podkreślił. „Każda i każdy z was – dodał – mama i tata, siostra i brat, krewny i przyjaciel ma swój udział w misyjnej trosce Kościoła i w misyjnym głoszeniu Ewangelii, które podejmują wasi synowie, bracia i siostry” – dodał. Życzył również, by nadchodzący czas Bożego Narodzenia był zachętą do opowiadania innym o Chrystusie, zwłaszcza tym, którzy są blisko nas.


BK KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy