sobota, 11 lipca 2020 r.

Urodzinowa milonga dla papieża

Franciszek skończył 17 grudnia 78 lat. Życzenia złożył mu cały świat, także tanecznie. Na placu św. Piotra siedem tysięcy tancerzy zatańczyło milongę - jeden z trzech głównych stylów tanga argentyńskiego. Najlepsze życzenia Ojcze Święty!


O urodzinach papieża i to już wczesnym rankiem przypomniał na Twitterze abp Wojciech Polak. „Dziś 78. urodziny papieża Franciszka. Od rana spełniam Jego prośbę z naszego spotkania przed tygodniem w Rzymie: módl się za Mnie” – napisał na swoim profilu @Prymas_Polski.

Po południu dla papieża – dawnego tancerza i miłośnika milongi, tango to zatańczyło siedem tysięcy tancerzy. Był też tort ze świeczkami od pielgrzymów w czasie audiencji ogólnej. katecheza papieżaJorge Mario Bergoglio
urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires jako jedno z pięciorga dzieci w rodzinie włoskiego imigranta - pracownika kolei. Z wykształcenia jest technikiem chemikiem. W 1958 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Uzyskał licencjat z filozofii, studiował też literaturę i psychologię. W 1992 roku w wieku 55 lat został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires. Pięć lat później Jan Paweł II powierzył mu funkcję koadiutora Buenos Aires z prawem następstwa, a w niecały rok później mianował go arcybiskupem metropolitą tego miasta. W 2001 roku otrzymał kapelusz kardynalski. W marcu ubiegłego roku został wybrany papieżem. Franciszek jest pierwszym jezuitą na Tronie Piotrowym, a zarazem pierwszym papieżem-zakonnikiem od ponad półtora stulecia. Poprzednim biskupem Rzymu, który wcześniej należał do zakonu był kameduła Grzegorz XVI (żył w latach 1765-1846, papieżem był od 1831).


BK

Polecamy