środa, 8 lipca 2020 r.

Wągrowiec: Madonna u paulinów

Wągrowiecki konwent pauliński był kolejnym po franciszkanach, który nawiedziła kopia cudownego obrazu Jasnogórskiej Matki, peregrynująca od roku po zakonach męskich. Przyjęcie zbiegło się z poświęceniem kaplicy zakonnej, w której zakonnicy spotykają się na wspólnych ćwiczeniach duchowych.


Kopia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej opuściła Gniezno w niedzielę 30 listopada po Mszy św. inaugurującej Rok Życia Konsekrowanego w archidiecezji gnieźnieńskiej. Ojcowie paulini zabrali wizerunek bezpośrednio z katedry gnieźnieńskiej, gdzie towarzyszył osobom konsekrowanym i wiernym świeckim modlącym się pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Nazajutrz, 1 grudnia, punktualnie w południe, rozpoczęła się Msza św. konwentualna pod przewodnictwem o. bp. Łukasza Buzuna OSPPE, który przed rozpoczęciem liturgii odmówił specjalną modlitwę, poświęcając ołtarz, tabernakulum i inne przedmioty nowej kaplicy. W uroczystościach uczestniczyli także: wikariusz generalny o. Michał Łukoszek OSPPE, proboszcz wągrowieckiej wspólnoty o. Dariusz Nowicki OSPPE oraz współbracia z najbliższego paulińskiego klasztoru w Biechowie – przełożony tamtejszej wspólnoty o. Józef Stępień OSPPE, o. Marek Moga OSPPE i br. Adam Kurzyk OSPPE. W homilii ojciec biskup zachęcał, aby w nowo poświęconej kaplicy każdy z paulińskich mnichów zaczynał i kończył dzień. „Oby to miejsce, ta przestrzeń nie była nigdy pusta, oby Jezus, który na nas nieustannie tutaj czeka, nie pozostawał sam” – mówił.


Kopia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej peregrynuje po męskich wspólnotach zakonnych od października ubiegłego roku. Nawiedzenie nawiązuje do tego sprzed półwiecza, które miało przygotować wspólnoty zakonne do owocnego przeżycia Millenium Chrztu Polski. To obecne ma stanowić przygotowanie do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, którą obchodzić będziemy w 2016 roku.


Fot. o. B. Maziarka OSPPE

Polecamy