środa, 29 stycznia 2020 r.

Dekret (20.04.2014)

Ponieżej tekst dekretu Prymasa Polski:

 

Uwzględniając Statuty Synodalne III Powojennego Synodu Archidiecezji Gnieźnieńskiej (nr 304) oraz potrzeby posługi Księży Proboszczów i Administratorów w parafiach AG, z dniem 20 kwietnia 2014 r. eryguję roczne Studium Proboszczowskie w ramach Archidiecezjalnego Studium Pastoralnego dla Kapłanów. Zatwierdzam jednocześnie program Studium Proboszczowskiego, a jego kierownictwo powierzam Dyrektorowi i Radzie Programowej ASP.

 

Uczestnikami rocznego Studium będą kapłani, którzy pierwszą nominację na proboszcza albo administratora parafii otrzymali po roku 2009. Szczegółowa lista tych kapłanów jest dołączona do dekretu. Uczestnicy Studium są zobowiązani do udziału we wszystkich spotkaniach formacyjnych i pokrywają część kosztów związanych z działalnością Studium. Do udziału w spotkaniach serdecznie zapraszam również innych kapłanów posługujących w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

 

Bogaty program Studium Proboszczowskiego podąża za wskazaniami nowego „Dyrektorium o posłudze i życiu prezbiterów” Kongregacji ds. Duchowieństwa z 2013 roku. Stwierdza ono, że aby „stanąć na wysokości zadania i sprostać wymaganiom pilnej pracy ewangelizacyjnej, staje się konieczne – między innymi – odważne działanie duszpasterskie mające na celu troskę o kapłanów” (nr 104). Ufam więc, że Studium Proboszczowskie dobrze się przysłuży wieloaspektowej formacji młodych proboszczów i administratorów parafii naszej Archidiecezji, wnosząc w Jej życie ducha wspólnoty, odpowiedzialności i współpracy. Na realizację dzieła Studium z serca błogosławię

 

† Józef Kowalczyk
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski

 

LISTA UCZESTNIKÓW

Polecamy