piątek, 18 września 2020 r.

Gnieźnieńska Droga Krzyżowa

Kapłani, osoby życia konsekrowanego, młodzież i liczni mieszkańcy Gniezna uczestniczyli w Wielką Środę wieczorem w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami miasta. Za krzyżem niesionym przez przedstawicieli różnych grup podążali także Prymas Polski abp Józef Kowalczyk oraz bp senior Bogdan Wojtuś.

 

Nabożeństwo rozpoczęło się tradycyjnie po Mszy św. przy gnieźnieńskim kościele garnizonowym. W tym roku rozważania przygotowali wierni z parafii pw. bł. Michała Kozala BM pod kierunkiem proboszcza ks. Krzysztofa Stanuli CSMA. Były one osnute wokół postaci i nauczania bł. Jana Pawła II, któremu – jak przypomniał Prymas Polski – nabożeństwo Drogi Krzyżowej było szczególnie bliskie. Odprawiał je w każdy piątek, a w Wielkim Poście codziennie.

 

Krzyż do poszczególnych stacji, w asyście harcerzy z pochodniami, nieśli mężczyźni, kobiety, młodzież, siostry zakonne i księża. Za krzyżem podążali ministranci, klerycy gnieźnieńskiego seminarium duchownego, osoby życia konsekrowanego, gnieźnieńscy duchowni, abp Józef Kowalczyk, bp senior Bogdan Wojtuś oraz liczni mieszkańcy miasta.

 

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakończyło się przy katedrze gnieźnieńskiej, gdzie Prymas Polski udzielił jego uczestnikom pasterskiego błogosławieństwa. Dziękując wszystkim za wspólną modlitwę i przypomnienie postaci i słów Jana Pawła II zachęcał, by w rozważaniu męki i śmierci Jezusa odnajdywać siebie i jak papież czerpać z niej siłę i pokrzepienie w przeżywaniu codzienności. Wyraził również nadzieję, że nabożeństwo Drogi Krzyżowej było dobrym przygotowaniem do Triduum Paschalnego i świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

BK KAI
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy