poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.

Gniezno: wdzięczni za świętych papieży

Mieszkańcy Gniezna dziękowali za kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II, który wielokrotnie gościł w mieście św. Wojciecha najpierw jako biskup i arcybiskup krakowski, a później dwukrotnie jako papież. Dziękczynnej modlitwie przewodniczył biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski.

 

Przed uroczystą Mszą św. licznie zgromadzeni wierni, wspólnie z Chórem Prymasowskim, odśpiewali na stojąco Bogurodzicę – najstarszą polską pieśń religijną. Później, razem z bp. Krzysztofem Wętkowskim oraz obecnymi kapłanami odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W homilii gnieźnieński biskup pomocniczy, nawiązując do czytanej w niedzielę Ewangelii  o ukazaniu się Chrystusa apostołom podkreślił, że wydarzenie to nabiera szczególnego wymiaru i staje się niejako przesłaniem w dniu wyniesienia na ołtarze dwóch wielkich papieży. „Apostołowie byli pełni lęku, obaw, wstydu, że zawiedli. W tym doświadczeniu przyszedł do nich Jezus i wzbudził w nich radość i nadzieję. Stali się innymi ludźmi. Czytając dziś tą Ewangelię, w dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII myślę, że święty to człowiek, który spotkał zmartwychwstałego Chrystusa” – mówił bp Wętkowski.

 

Przypomniał również związki obu papieży z Gnieznem. Jak mówił, pielgrzymki Jana Pawła II do miasta św. Wojciecha są powszechnie znane, natomiast niewiele osób wie, że w Gnieźnie gościł również Jan XXIII, kiedy w 1929 roku podróżował po Polsce. Podarował wówczas Kościołowi gnieźnieńskiemu swój paliusz, który do dzisiaj znajduje się w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

 

Wracając do wizyt papieża Polaka u grobu św. Wojciecha bp Wętkowski przypomniał, że homilia wygłoszona przez Jana Pawła II w 1979 roku na Wzgórzu Lecha stała się niejako programem całego jego pontyfikatu. Z Gniezna wołał o jedność Europy, od grobu biskupa meczennika upomniał się o narody zza żelaznej kurtyny. Tutaj również, już po upadku muru berlińskiego, podczas pielgrzymki w 1997 roku wołał o skruszenie murów wyrosłych w ludzkich sercach i o wspólnotę ducha, bez której nie będzie prawdziwej jedności Europy.

 

Gnieźnieński biskup pomocniczy podkreślił również, że tym, co łączyło Jana XXIII i Jana Pawła II była wielka otwartość i miłość do człowieka, wychodzenie poza schematy, wbrew przeciwnościom i opiniom innych. Obaj mieli ogromny udział w odnowie Kościoła. „Dziś również wielu tej odnowy pragnie - mówił bp Wętkowski. - Jej jedyną drogą jest nasza osobista odnowa, nasze dążenie do świętości. Innej drogi nie ma" - przekonywał.

 

Uroczystą Mszę św. dziękczynną wspólnie z bp. Wętkowskim celebrowali kanonicy Kapituły Prymasowskiej, gnieźnieńscy proboszczowie i kapłani. Eucharystię koncelebrował również ks. infułat Jerzy Stefański, który jako liturgista był zaangażowany w organizację wszystkich papieskich pielgrzymek do Ojczyzny. Na zakończenie Eucharystii wierni odśpiewali radosne Te Deum laudamus.

 

Dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII z udziałem biskupów i wiernych z całej Polski kontynuowane będzie w Gnieźnie w najbliższy weekend (3-4 maja) podczas dorocznych uroczystości świętowojciechowych. Uroczystej sumie odpustowej w niedzielne przedpołudnie przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz, który przed Mszą św. poświęci w katedrze gnieźnieńskiej kaplicę dedykowaną św. Janowi Pawłowi II.

 

BK KAI
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy