środa, 29 stycznia 2020 r.

Pamięci Barbary Piaseckiej-Johnson

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej upamiętniła Barbarę Piasecką-Johnson, fundatorkę prowadzonego przez organizację Domu Matki i Dziecka. Tablicę poświęconą filantropce odsłonił 2 kwietnia, wspólnie z jej bratanicą, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. 

 

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w intencji śp. Barbary z okazji pierwszej rocznicy jej śmierci. W homilii, nawiązując do życia i działalności dobroczynnej Polki, abp Kowalczyk przypomniał biblijną prawdę, że o człowieku świadczą jego czyny, a nie słowa.

 

„Nie chcę mieć łatwego życia, ale chcę ułatwiać życie innym, jeśli to możliwe”. To była swego rodzaju dewiza życiowa śp. pani Barbary. Dziś wspominamy ją szczególnie w tym domu, który powstał dzięki jej dobroci. Ile ludzkich istnień on uratował wie tylko Bóg. Ile ludzkich serc zbliżyło się do Niego i bliźnich zna tylko On sam. Ilu ludziom ten dom ulżył jest tajemnicą Bożej Miłości. Wspominamy ją i dziękujemy Bogu za dar jej życia i szlachetnej dobroci. Wszystko co sama otrzymała i wypracowała, czy jak ewangeliczny sługa pomnożyła, mogła zatrzymać dla siebie i cieszyć się tym. Ona postąpiła inaczej, chcąc ulżyć innym w cierpieniu i nie zabiegając o łatwe życie dzieliła się, rozdawała myślała o innych. To jest działanie, które swe źródło ma w Bogu, który jest miłością.” – mówił abp Józef Kowalczyk.

 

Mszę św. koncelebrowali: ks. prałat Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz gnieźnieńskiej katedry, ks. Tadeusz Gerlach oraz ks. Andrzej Szczęsny, proboszcz parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego, na terenie której znajduje się siedziba Caritas.

 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz i instytucji wspierających rodzinę, pracownicy Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz podopieczne Domu Matki i Dziecka. Obecna była również Magdalena Piasecka-Ludwin, bratanica Barbary Piaseckiej-Johnson i wiceprezes fundacji jej imienia, która przyznała, że największą radość budzą owoce działalności i ofiarności jej zmarłej przed rokiem cioci. Wspólnie z Prymasem Polski odsłoniła również poświęconą jej tablicę, na której uwieczniono m.in. życiowe motto filantropki. Prymas poświęcił również wyremontowane wnętrze Ośrodka Miłosiernego Samarytanina.

 

Według pierwotnego zamysłu Barbara Piasecka-Johnson planowała ufundować muzeum sztuki religijnej w Warszawie. Zwróciła się w tej sprawie do Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, a on zasugerował spożytkowanie pieniędzy na pomoc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. Decyzja o zbudowaniu w Gnieźnie domu dla samotnych matek zapadła w 1989 roku. Rok później wmurowano kamień węgielny. Uroczyste poświęcenie obiektu miało miejsce w 1993 roku. Od tego czasu w placówce dach nad głową i wsparcie znajdują samotne matki z dziećmi. Obecnie w domu przebywa 8 kobiet i 16 dzieci.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy