piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Powidzka Pasja

„W Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie” – słowa papieża Jana Pawła II do młodzieży towarzyszyły tegorocznemu Misterium Męki Pańskiej, które odbyło się 11 kwietnia na ulicach Powidza.

 

Cytat wybrano nieprzypadkowo. Słowa te papież Jan Paweł II wypowiedział w 1984 roku do młodych ludzi, wręczając krzyż, który odtąd towarzyszy im podczas kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Postać bł. Jana Pawła II została również zaakcentowana w powidzkiej Pasji. W ostatniej scenie młody człowiek wcielający się w postać papieża, po kilkuminutowej adoracji krzyża, przekazał go uczestniczącym w spektaklu wiernym, którzy pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Alfreda Lewicza modlili się w intencji osób cierpiących oraz o pokój na Ukrainie.

 

W przygotowanie dorocznego Misterium Męki Pańskiej włączyło się wiele osób i instytucji m.in. powidzka orkiestra dęta. Zaangażowali się również parafianie, którzy ofiarowali tkaniny, z których uszyto stroje dla aktorów. W postać Jezusa wcielił się wikariusz powidzkiej parafii ks. Maciej Łakomiak. W scenariuszu, oprócz scen przypominających o męce i śmierci Jezusa, znalazły się także trzy nowe ukazujące Jezusa w łodzi, spotkanie z uczniami oraz cudowne rozmnożenie chleba.

 

BK
Fot. A. G. Barańscy

Polecamy