środa, 5 sierpnia 2020 r.

Prymas podczas rezurekcji (video)

„Niech zmartwychwstały Chrystus będzie źródłem prawdziwej chrześcijańskiej nadziei. Życzę, abyśmy wszyscy przyjęli tę tajemnicę zbawienia, abyśmy nią żyli i byli jej świadkami wobec naszych sióstr i braci, w duchu wzajemnej akceptacji, solidarności i chrześcijańskiej miłości!” – mówił w poranek Niedzieli Zmartwychwstania abp Józef Kowalczyk.

 

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie Mszy św. rezurekcyjnej. W homilii, nawiązując do czytanego dziś ewangelicznego przekazu św. Jana o pustym grobie Jezusa, wskazał na znamienny fragment opowiadający o pośpiechu z jakim dwaj uczniowie – Piotr i drugi uczeń, którego Jezus miłował – udali się do miejsca, w którym złożono ciało Pana. „Święty Jan odnotowuje fakt wyprzedzenia Piotra przez umiłowanego ucznia i wcześniejsze przybycie tego ostatniego do grobu Jezusa. Nie chodzi tu oczywiście o zaznaczenie młodszego wieku drugiego ucznia, ale o specjalną więź miłości łączącej go z Jezusem. Taka więź może być udziałem każdego z nas. Zmartwychwstały Chrystus zaprasza nas dzisiaj do budowania właśnie takiej relacji. Tylko taka więź z Jezusem może być dla nas ratunkiem zawsze wtedy, kiedy po ludzku będziemy czuli i doświadczali, że nie radzimy sobie z życiem, że coś nas kolejny raz przerasta, że zwątpienie bierze górę nad wiarą. Wtedy trzeba nam wracać do tej relacji, którą dostrzegamy przy pustym grobie. To on prowadzi umiłowanego ucznia do wiary” – mówił abp Kowalczyk.

 

Prymas przyznał również, że owe „spotkania przy pustym grobie Jezusa” trzeba w sercach szczególnie pielęgnować, trzeba o nich pamiętać, aby nigdy nie zwątpić, nie dać się zwieść światu i nie uciekać spod różnych krzyży, które spotykamy na drogach naszego życia. Trzeba również pozwolić Bogu działać, tak jak działał On w sercach uczniów. „To dzisiaj staje się także naszym udziałem. Bóg chce w nasze serca wlewać łaskę wiary, łaskę ufności, dar pokoju” – mówił abp Kowalczyk życząc uczestnikom Eucharystii, by spotkanie ze Zmartwychwstałym stało się nowym początkiem. „Życzę, abyśmy wszyscy przyjęli tę tajemnicę zbawienia, abyśmy nią żyli i byli jej świadkami wobec naszych sióstr i braci, w duchu wzajemnej akceptacji, solidarności i chrześcijańskiej miłości! Życzę Wam i sobie samemu, abyśmy starali się z martwych powstawać w wymiarach także naszej codzienności, czasem opieszałej, z deformacji zawodowej, a niekiedy z naszych uzależnień i złych przyzwyczajeń” – mówił na koniec abp Kowalczyk.

 

Mszę św. rezurekcyjną w katedrze gnieźnieńskiej koncelebrowali: bp Wojciech Polak, bp Krzysztof Wętkowski, kanclerz gnieźnieńskiej Kurii ks. kan. Zbigniew Przybylski, proboszcz katedry ks. kan. Jan Kasprowicz oraz kanonicy Kapituły Prymasowskiej.

 

BK KAI
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy