piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Święty wśród nas

Prymasowskie Wydawnictwo „Gaudentinum” wydało unikatowy album dokumentujący pielgrzymki papieża Jana Pawła II do archidiecezji gnieźnieńskiej. Publikacja, obok bogatego materiału fotograficznego, zawiera papieskie homilie i przemówienia wygłoszone w Gębarzewie, Gnieźnie i Bydgoszczy.

 

To pierwsze takie wydawnictwo ukazujące trzy pielgrzymki papieża Jana Pawła II do archidiecezji gnieźnieńskiej – od przylotu na błonia w Gębarzewie 3 czerwca 1979 roku, poprzez pamiętne spotkanie z młodzieżą pod Rezydencją Arcybiskupów Gnieźnieńskich, uroczystą Mszę św. na Wzgórzu Lecha, drugą pielgrzymkę w 1997 roku i spotkanie z prezydentami, aż po spotkanie w Bydgoszczy 7 czerwca 1999 roku.

 

„Zdjęcia, które wybraliśmy do albumu w sposób szczególny oddają atmosferę tych pamiętnych wizyt, zwłaszcza pierwszej pielgrzymki papieża do Gniezna w 1979 roku, w czasie której Ojcu Świętemu towarzyszył kard. Stefan Wyszyński. Wiele z tych fotografii to prawdziwe unikaty, pochodzące z prywatnych albumów i dotąd niepublikowane. Zachęcamy zatem do sięgnięcia po album i przeżycia raz jeszcze tych wzruszających chwil” – mówił ks. kan. Krzysztof Woźniak, prezes Wydawnictwa „Gaudentinum”.

 

Słowo wstępne do albumu napisał Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Jak przyznał, publikację przyjął z radością, pozwala ona bowiem przypomnieć sobie słowa, które wybrzmiały z ust papieża Polaka w Gnieźnie i Bydgoszczy, a także, dzięki zamieszczonym zdjęciom, powrócić do tych wydarzeń, w których wiele osób uczestniczyło lub które znają z opowieści rodziców i dziadków.

 

„Jestem przekonany, że zachowanie w albumie historii tych pielgrzymek to nasz wkład w pielęgnowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom wielkiego dziedzictwa, jakie nam pozostawił Jan Paweł II. Dzięki tej publikacji możemy za każdym razem przypominać sobie, ale również na nowo odkrywać głębię tych spotkań, które archidiecezja gnieźnieńska mogła przeżywać, doświadczając niezwykłej obecności Niezwykłego Człowieka” – napisał Prymas.

 

W albumie, obok przemówień i homilii Jana Pawła II, zamieszczono także barwne wspomnienia dwóch uczestników spotkań oraz wyjaśnienie symboliki monumentalnego ołtarza w Bydgoszczy autorstwa liturgisty ks. prof. Jerzego Stefańskiego, który był zaangażowany w przygotowanie wszystkich papieskich pielgrzymek do Polski.

 

Album „Jan Paweł II w Archidiecezji Gnieźnieńskiej” ma format A4, liczy 160 stron i jest dostępny w Księgarni Archidiecezjalnej oraz w siedzibie Wydawnictwa „Gaudentinum” ul. Seminaryjna 2 w Gnieźnie. Album można również zamówić u księży proboszczów. Ponadto publikację będzie można kupić w niedzielę 27 kwietnia po Mszy św. dziękczynnej sprawowanej o godzinie 15.00 w katedrze gnieźnieńskiej oraz tydzień później, podczas uroczystości świętowojciechowych (4 maja) przy katedrze gnieźnieńskiej. Cena albumu 50 zł.

 

BK
Fotografie pochodzą z albumu

Polecamy