piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Karmelitanki zapraszają

W gnieźnieńskim Karmelu trwa nowenna przed przypadającą 16 lipca uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej. Siostry karmelitanki zapraszają tego dnia na Mszę św., podczas której  będzie można przyjąć szkaplerz „znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania”.


Szkaplerz Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel nałoży wszystkim chcącym go przyjąć kapłan z zakonu karmelitów po Mszy św. sprawowanej w kaplicy gnieźnieńskiego Karmelu wyjątkowo o godzinie 17.00.

Przyjąć szkaplerz można tylko raz. Jest on znakiem realnej łączności z Matką Boga, jest – jak Ona sama powiedziała - znakiem zbawienia, ratunkiem w niebezpieczeństwach, przymierzem pokoju i wiecznego zobowiązania. Kto w nim umrze, zostanie ocalony od ognia piekła. Wartość szkaplerza potwierdzali na przestrzeni wieków kolejni papieże, a Jan Paweł II zachęcał gorąco: „Noście szkaplerz, ja zawsze go noszę i wiele od tego nabożeństwa doznałem pożytku. Duchowość maryjna ma swój widzialny znak w szkaplerzu, który ja noszę od dawna. Pozostałem szkaplerzowi wierny i jest on moją siłą. Dzień Matki Bożej Szkaplerznej jest mi bardzo drogi”.


Wszyscy, którzy przyjęli szkaplerz, są złączeni z zakonem karmelitańskim i mają udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci, a więc: we Mszach św., komuniach św., postach, umartwieniach, odpustach, modlitwach i postach. Zostają wzmocnieni cierpieniem i wyrzeczeniem zakonników oraz ich oddaniem się Bogu.

 

Przywileje szkaplerza karmelitańskiego:

  • Kto umrze odziany szkaplerzem świętym, nie zostanie potępiony;
  • Noszący szkaplerz jako czciciel Matki Bożej zapewnia sobie Jej opiekę, co do duszy i ciała w tym życiu i szczególną pomoc w godzinie śmierci;
  • Każdy, kto pobożnie nosi szkaplerz i zachowuje czystość według stanu, zostanie wybawiony z czyśćca w pierwszą sobotę po swojej śmierci;
  • Ci, którzy należą do Bractwa Szkaplerznego, są duchowo złączeni z Zakonem Karmelitańskim i mają udział w jego dobrach duchowych za życia ziemskiego i po śmierci, a więc we Mszach świętych, Komuniach św., umartwieniach, modlitwach, postach itp.

 

Obowiązki należących do Bractwa Szkaplerznego:

  • Przyjąć szkaplerz karmelitański z rąk kapłana;
  • Wpisać się do księgi Bractwa Szkaplerznego;
  • W dzień i w nocy nosić na sobie szkaplerz;
  • Odmawiać codziennie modlitwę zaznaczoną w dniu przyjęcia do Bractwa (zazwyczaj jest to modlitwa: „Pod Twoją obronę”;
  • Naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej cześć.

 

 

Więcej o szkaplerzu na www.szkaplerz.pl

Zapraszamy też na stronę naszych sióstr karmelitanek www.karmel.gniezno.pl

 

Polecamy