środa, 29 stycznia 2020 r.

LSO na Litwie i w Berlinie

Razem przy ołtarzu i na wakacyjnych wyjazdach. Jak co roku ministranci i lektorzy z wielu parafii spędzają wolny od nauki czas wspólnie, na letnich obozach, wycieczkach i pielgrzymkach. Września pojechała na Litwę. Szczepanowo do Berlina.


Ministranci i lektorzy z wrzesińskiej parafii farnej gościli na bliskiej każdemu Polakowi Wileńszczyźnie. Stacjonowali w malowniczej miejscowości Troki, gdzie zwiedzili m.in. pobliski zamek będący w przeszłości siedzibą Wielkich Książąt Litewskich. Korzystali także z hotelowego basenu i kręgielni. W oddalonym o 25 kilometrów Wilnie odwiedzili m.in.: cmentarz na Rossie, gdzie spoczywają polscy żołnierze i gdzie pochowana jest matka marszałka Józefa Piłsudskiego i jego serce. Weszli także na wzgórze Trzech Krzyży oraz wieżę telewizyjną. Wypoczynkowi towarzyszyło również skupienie. Uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Mszy św. m.in. w Ostrej Bramie i w kościele pw. św. Ducha. Modlili się przed oryginalnym obrazem Jezu ufam Tobie, namalowanym zgodnie z wolą św. siostry Faustyny Kowalskiej przez Eugeniusza Kazimierowskiego w 1934 roku. Nawiedzili także wiele innych kościołów m.in. św. Teresy, św. Piotra i Pawła oraz katedrę wileńską. W drodze powrotnej do Wrześni zatrzymali się w Sokółce, gdzie w 2008 roku miało miejsce wydarzenie eucharystyczne.


Z kolei ministranci i lektorzy z parafii w Szczepanowie na miejsce wakacyjnego wyjazdu wybrali Berlin. Troje rodziców wcieliło się w rolę opiekunów 40-osobowej grupy, a proboszcz ks. Hubert Nowak podjął się niełatwego zadania przewodnika. Spotkanie z miastem nad Sprewą młodzi ludzie rozpoczęli od zwiedzania stadionu olimpijskiego, który wywarł wrażenie nie tylko na zagorzałych kibicach. Następnym punktem programu była wieża telewizyjna, z której tarasów można było podziwiać panoramę miasta. Było też coś dla  ducha – południowa modlitwa w ewangelickim kościele mariackim i wspólne oglądanie Totentanz, słynnego gotyckiego malowidła przedstawiającego taniec śmierci. Długi spacer po stolicy Niemiec wiódł dalej na Gendarmenmarkt, pod Bramę Brandenburską i do miejsca upamiętnienia ofiar muru berlińskiego. Dzień zakończył się Mszą św. w berlińskiej katedrze pw. św. Jadwigi i modlitwą przy relikwiach jej bohaterskiego proboszcza-męczennika bł. Bernharda Lichtenberga.

 

Fot. Września - ks. M. Bubacz, kl. P. Nowak, P. Garbaciak
Szczepanowo – K. Dudek

Polecamy