wtorek, 28 stycznia 2020 r.

Markowice: "Rodem z Kujaw"

Przez całe lato w muzeum markowickiego sanktuarium czynna będzie wystawa „Rodem z Kujaw” poświęcona kard. Józefowi Glempowi. Prezentowane eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie oraz zbiorów prywatnych brata Prymasa Polski.


Otwarciu wystawy 29 czerwca towarzyszyła prelekcja inowrocławskiego regionalisty Edmunda Mikołajczaka, który w ciekawy i barwny sposób przybliżył zebranym młodość kard. Józefa Glempa, a w szczególności lata gimnazjalne i licealne spędzone w Inowrocławiu. Wybrzmiały także fragmenty pamiętnych homilii Prymasa przełomów, które w swoim wystąpieniu przypomniał kurator wystawy Jacek Nijak. Szczególną ilustracją dla tych wspomnień były pamiątki wystawione w dwóch salach markowickiego muzeum, wśród których zobaczyć można fotografie kard. Józefa Glempa z dzieciństwa i młodości, oryginalne szkolne zeszyty, świadectwa i legitymacje, a także dziennik klasy maturalnej. Na wystawie prezentowane są także kopie jego pamiętników z czasów wojennych. Część ekspozycji poświęcona jest związkom kardynała z Markowicami. Prezentowany jest m.in. dekret reformacyjny wystawiony w 1986 roku, w którym Prymas Glemp napisał: „Raduję się, że w Waszej parafii szczególnie czczona jest Matka Najświętsza. Modliłem się do Niej od najmłodszych lat, powierzając Pani Kujaw sprawy swoje, moich najbliższych, regionu i Ojczyzno”.


Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów prywatnych brata kard. Józefa Glempa, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Instytutu Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu,  Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku, Izby Prymasowskiej Szkoły Podstawowej w Kościelcu oraz Liceum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Wystawa czynna będzie do 15 września w godzinach otwarcia muzeum (sobota 10.00-14.00, niedziela 10.00-16.00). Ekspozycja została przygotowana w ramach projektu „Spotkania z Kulturą u Pani Kujaw” i dofinansowana ze środków województwa kujawsko-pomorskiego.

BK
Fot. M. Eich

Polecamy