środa, 5 sierpnia 2020 r.

Młodzież z Białorusi u św. Wojciecha

Młodzież z białoruskiego miasta Lida pielgrzymowała 21 lipca do grobu i relikwii św. Wojciecha. Wizyta w Gnieźnie była jednym z punktów „letniej szkoły”, w czasie której młodzi ludzie poznawali najwcześniejszą historię kraju swoich przodków.


Lida to blisko 100-tysięczne miasto w diecezji grodzieńskiej, w którym Polacy stanowią ok. 40 procent mieszkańców. Goszcząca w Gnieźnie młodzież – blisko 50 uczniów szkół średnich – pochodzi głównie z tamtejszej parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Do Polski przyjechała na zaproszenie Komitetu Obywatelskiego Ziemi Kłodzkiej, który podobne wyjazdy organizuje od kilkunastu lat.


Jak przyznała towarzysząca uczniom Swietłana Worono, nauczycielka języka polskiego w Lidzie, pobyt w kraju przodków był dla młodych ludzi wytchnieniem i okazją, by nie tylko odświeżyć posiadane wiadomości historyczne, ale także szlifować język. Z jego nauczaniem na Białorusi jest coraz trudniej. Choć nie ma formalnego zakazu, język polski jest w programach szkolnych ograniczany, a nawet z nich rugowany. „Wyszliśmy z tej sytuacji w ten sposób, że lekcje języka polskiego organizujemy przy parafiach. W naszym dekanacie lidzkim mamy dwa takie punkty i młodzież chętnie na te lekcje przychodzi” – dodała.


Młodzi ludzie przez tydzień odpoczywali na południu Polski. Zwiedzanie miejsc związanych z początkami państwa polskiego rozpoczęli na Jasnej Górze. Odwiedzili także Wrocław. W Gnieźnie uczestniczyli w Mszy św. i zwiedzili katedrę gnieźnieńską. Pojechali również na Ostrów Lednicki, w którym wielu historyków upatruje miejsca chrztu Mieszka I. W planach mają także Kołobrzeg, który – obok Krakowa i Wrocławia – był jednym z trzech polskich biskupstw utworzonych podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego w roku 1000. Warto przypomnieć, że utworzono wówczas także pierwszą polską metropolię ze stolicą w Gnieźnie, której wspomniane biskupstwa podlegały.


BK
Fot. B. Kruszyk


Polecamy