piątek, 18 września 2020 r.

Mogilno zawierzone św. Benedyktowi

W dniach 11-13 lipca w Mogilnie odbyły się doroczne Dni Benedyktyńskie ku czci patrona miasta św. Benedykta. Obchody zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem bp. seniora Antoniego Pacyfika Dydycza, podczas której miasto zawierzono św. Benedyktowi. 


„Onieśmieleni monastyczną tradycją, która pozostawiła trwały ślad modlitwy, pracy, kultury, nauki i patriotyzmu, pragniemy kontynuować życie Kościoła, przerwane w historii przez pruskiego zaborcę. Dzięki ofiarnej pracy kapłanów tej gnieźnieńskiej ziemi, którzy formowali ludzi w duchu chrześcijańskiej wiary, możemy dzisiaj czerpać z życiodajnych soków Kościoła i kontynuować misję Chrystusa. W duchu św. Franciszka z Asyżu, z poszanowaniem i modlitwą patrzymy dzisiaj na św. Benedykta – patrona Europy, patrona Mogilna, którego duchowość i ponadczasowy, ewangeliczny uniwersalizm, pozwala nam dzisiaj odkrywać na nowo charyzmat modlitwy, pracy, pokoju, braterstwa” – mówił do uczestników piątkowej liturgii proboszcz parafii o. Krzysztof Lewandowski OFM Cap. Podziękował również bp Dydyczowi za przekazany klasztorowi dar – obraz bp. Antoniego Przedwojewskiego, kapucyna, który w połowie XVIII wieku mianowany został biskupem pomocniczym gnieźnieńskim. „Osoba biskupa Antoniego to szczególne historyczne ogniwo, którego w duchowy sposób jesteśmy kontynuatorami w tej gnieźnieńskiej diecezji” – mówił o. Lewandowski.


W czasie Mszy św. kapucyni zawierzyli miasto świętemu patronowi. Akt odczytał bp Dydycz. „My, ojcowie miasta, duchowieństwo i wszyscy mieszkańcy ponawiamy nasze oddanie się pod opiekę św. Benedykta” – mówił. „Postanawiamy wiernie wcielać w życie wartości, widoczne przejrzyście w benedyktyńskim etosie. Wychowawczym zaletom tegoż etosu zawierzamy każde nowe pokolenie i każdą nową rodzinę. Ufamy, że umiłowanie modlitwy i pracy przyczyni się do rozwoju naszego miasta, do wzajemnej życzliwości wśród jego mieszkańców. Owocem tego wszystkiego niech będzie pokój w duszach i w życiu zewnętrznym, aby nasze miasto w pełni stało się wspólnym domem dla wszystkich, bezpiecznym i pełnym radości, sprawiedliwości i pokoju”.


Zakończonym 13 lipca Dniom Benedyktyńskim towarzyszyły koncerty zespołu New Life Music oraz psalmów w wydaniu jazzowym, jarmark benedyktyński, warsztaty muzyczne, gra miejska oraz letnie kino plenerowe.


Św. Benedykt patronuje Mogilnu od 2006 roku. Miasto uchodzi za jedną z najstarszych osad w Polsce. Powstałe na przełomie VIII i IX wieku uważane jest, podobnie jak Gniezno, za kolebkę polskiej państwowości. Przez stulecia było ściśle związane z zakonem benedyktynów, których na ziemię mogileńską sprowadził Kazimierz Odnowiciel, i którym kościół oraz klasztor pobudował w drugiej połowie XI wieku jego następca Bolesław Śmiały. Pod koniec XIV wieku rosnąca wokół opactwa osada otrzymała od Władysława Jagiełły prawa miejskie, a jej losy były ściśle związane z klasztorem benedyktynów aż do jego kasacji w 1833 roku.

 

Fot. M. Białkowska

Polecamy