poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.

Oaza Wielka w Gnieźnie

Dzieci, młodzież i rodziny Domowego Kościoła uczestniczący w rekolekcjach oazowych różnych stopni w archidiecezji gnieźnieńskiej spotkali się 11 lipca w Gnieźnie na Oazowym Dniu Wspólnoty. Modlitwie u grobu i relikwii św. Wojciecha przewodniczył biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski.  

 

Eucharystia zgromadziła około 180 osób – uczestników rekolekcji oazowych różnych stopni odbywających się w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie, w pobenedyktyńskim klasztorze w Mogilnie, w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie oraz w Janikowie, gdzie co roku spotyka się Oaza Dzieci Bożych. W czasie Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej oazowicze modlili się o jedność Kościoła i lepsze zrozumienie swojego miejsca w Kościele.

 

„Wspólnota to pierwszy znak jedności – mówił w homilii bp Wętkowski. – Wspólnota to obecność, to wspólna modlitwa. Jeśli mówimy o jedności, jakiejkolwiek jedności – kościelnej, rodzinnej, parafialnej, każdej innej, to musimy najpierw zobaczyć, czy chcemy być razem, czy rzeczywiście jesteśmy wspólnotą i czy jesteśmy zdolni do wspólnej modlitwy” – tłumaczył bp Wętkowski dodając, że brak gotowości do wspólnotowej modlitwy jest pierwszym sygnałem, że z jednością dzieje się coś niedobrego.

 

Biskup Wętkowski przestrzegał również, by jedności nie mylić z jednolitością. Jedność bowiem to różnorodność, a różnorodność we wspólnocie wierzących to znak Ducha Świętego, Jego powiew. „To bardzo ważne wskazanie, o którym często zapominamy. Niestety nie potrafimy się dobrze i pięknie różnić. A przecież różnimy się między sobą, różne są nasze charyzmaty i drogi do Boga. Tym co zagraża jedności jest myślenie, że tylko nasza droga jest właściwa. To nie jest prawda – każdy z nas, jeśli mieści się w szerokim spektrum Ewangelii, idzie z pewnością dobrą drogą” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.

 

Eucharystię koncelebrowali kapłani zaangażowani w ruch oazowy m.in.: moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Siwka oraz moderator diecezjalny Domowego Kościoła ks. Tomasz Krawczyk. Dalsza część Dnia Wspólnoty upłynęła w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie uczestnicy wzięli udział w nabożeństwie odpowiedzialności i misji. Podczas nabożeństwa przedstawiciele każdej grupy składali świadectwo dzieląc się tym, czego doświadczyli w czasie kończących się rekolekcji.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy