poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.

Ostrowo: ku czci Matki Bożej Szkaplerznej

Wspólnota parafialna w Ostrowie przeżywała doroczny odpust ku czci swojej patronki Matki Bożej Szkaplerznej. Uroczystości odbyły się w niedzielę 13 lipca z licznym udziałem wiernych i pielgrzymów do ostrowskiej Madonny. 


Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. kan. Zenon Rutkowski, wielki czciciel i niestrudzony pielgrzym do tronu Pani Ostrowskiej. W czasie Eucharystii modlono się w intencji parafian i wszystkich przybyłych na uroczystości odpustowe, a także w intencji abp. Wojciecha Polaka, powierzając jego prymasowską posługę Ostrowskiej Matce Bożej, do której wspólnie z rodzicami pielgrzymował.


Uroczystości odpustowe w Ostrowie k. Gniewkowa mają długą tradycję i od dziesięcioleci gromadzą rzesze wiernych. Pątnicy przybywają, by pokłonić się Maryi i Jezusowi, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalsze. Wieś może się poszczycić wiekową historią. Istniała już najprawdopodobniej w XII wieku i jak wynika z dostępnej literatury była grodziskiem, co oznacza, że cieszyła się autonomią. Stanowiła również granicę kasztelanii gniewkowskiej i inowrocławskiej. Niewykluczone, że parafia w Ostrowie powstała już w pierwszej połowie XIV wieku, jednak poświadczające jej istnienie dokumenty pochodzą dopiero z wieku XVI. W zachowanym dokumencie powizytacyjnym z 1587 roku czytamy, że kościół parafialny jest bardzo stary, a wybudowała go i uposażyła rodzina Ostrowskich. W miejscu tej wiekowej świątyni do końca XIX stulecia wybudowano jeszcze trzy inne. W 1892 przystąpiono do wznoszenia kościoła murowanego, który z czasem został rozbudowany i służy wspólnocie parafialnej do dziś.


Równie długą historię ma łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdujący się w ołtarzu ostrowskiej świątyni. Olejny wizerunek namalowany został na drzewie dębowym i pochodzi najprawdopodobniej z drugiej połowy XVI wieku. Jego wykonanie przypisuje się Adriaenowi Ysenbrandtowi. Siedząca w centralnej części Maryja przytula prawą ręką stojącego na Jej kolanach Jezusa, okrytego przezroczystym welonem. Obecność wizerunku w ostrowskiej świątyni potwierdza księga metryczna z 1711 roku. W przeszłości obraz posiadał sukienkę i korony, które zostały skradzione w 1836 roku. Nigdy już ich nie odzyskano. W ostatnich latach dzięki staraniu proboszcza parafii ks. Alojzego Kudlińskiego ołtarz główny, w którym znajduje się obraz, przeszedł gruntowną renowację. Objęto nią także ołtarze boczne. Dodatkowo wymieniono instalację elektryczną, przeprowadzono prace konserwatorskie oraz wymalowano wnętrze kościoła.


Fot. Sz. Stolarski, J. Tomczyk

Polecamy