środa, 29 stycznia 2020 r.

Pielgrzymi już w drodze

Z modlitwą i błogosławieństwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej wyruszyli 28 lipca na Jasną Górę. W drodze towarzyszy im pytanie skierowane przez Boga do starotestamentowego proroka Eliasza: „Co tutaj robisz Eliaszu?”, które ma ich zachęcać do refleksji nad sensem i jakością pielgrzymowania. 


Na porannej Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka spotkali się tradycyjnie pielgrzymi z grup kolorowych. W homilii Prymas zachęcał ich, by jako ludzie nadziei podjęli pielgrzymi trud z radością. Owa radość nie oznacza jednak oderwania od codziennych trosk i kłopotów. Nie jest również radością sztuczną czy wymuszonym uśmiechem. Jest raczej jeszcze jednym zawierzeniem Jezusowi, bo tylko On – jak mówił Prymas – „ma moc zwyciężyć nasz smutek, podnosić nas z naszych słabości i upadków oraz dodawać nam mocy”.


Abp Polak nawiązał także do hasła tegorocznego pielgrzymowania, które zaczerpnięto z I Księgi Królewskiej „Co tutaj robisz Eliaszu”. Jak tłumaczył, to podwójne pytanie, które padło na górze Horeb, nie było potrzebne Bogu, ale prorokowi, aby jeszcze raz rozpoznał sens i cel własnej życiowej drogi? To pytanie potrzebne jest również nam, byśmy i my ten sens i cel naszego życia widzieli. „Horeb nie jest miejscem ucieczki. Nie jest jakimś bezpiecznym portem, w którym można pozostawać owianym szmerem łagodnego powiewu Bożej obecności. Horeb jest miejscem spotkania z Bogiem i posłania. Jest miejscem ponownego odkrycia swego powołania, doświadczenia mocy Boga i wyruszenia w dalszą drogę. Mam nadzieję, że wy w tej drodze, o ile otworzycie wasze serca na obecność Boga, doświadczycie takiego właśnie spotkania, jakie ukazuje nam historia proroka Eliasza na Bożej górze Horeb – mówił Prymas.


Zachęcał również do odważnego stawiania pytań – tych o cel pielgrzymowania i tych życiowych. „Miejcie odwagę pytać i słuchać Bożej odpowiedzi. To, co wydarzy się trudnego i związane jest z trudem podejmowanej drogi, niech was wewnętrznie oczyszcza i pozwala, że nie zatracicie tego, co najistotniejsze. Na jasnogórskim Horebie, u stóp Matki Jezusa i naszej Matki, niech wróci z nową mocą stawiane w ciągu drogi pytanie: co ty tutaj robisz? Co ja tutaj robię? I niech to pytanie znajdzie dopowiedzenie: idź i wracaj swoją drogą! Wracaj inny. Wracaj w sytuacje, które są przed Tobą, bogaty przeżytym spotkaniem w drodze z Bogiem i Jego Matką” – zachęcał abp Polak. Prosił również pielgrzymów, by pamiętali o nim w modlitwie.


Homilia Prymasa Polski mp3
Homilia Prymasa Polski tekst


Z archidiecezji gnieźnieńskiej na Jasną Górę idą tradycyjnie grupy kolorowe i promieniste. Te drugie, zgodnie z ponad półwiecznym zwyczajem, wyruszyły ze swoich parafii i podążają własnymi trasami i według własnego harmonogramu. Formuła ta, jak i nazwa grup, jest pozostałością po czasach komunistycznych, gdy pielgrzymowanie było nielegalne, a pątnicy w małych grupkach wędrowali różnymi drogami i schodzili się dopiero u celu – niczym promienie. Znakiem ich jedności był drewniany krzyż niesiony we fragmentach i na Jasnej Górze składany w całość. Ta tradycja również się zachowała, dziś jednak uczestniczą w niej także grupy kolorowe.


Wszystkie grupy wędrują z tym samym hasłem i programem. Pątnicy otrzymali także tradycyjne pielgrzymkowe symbole, którymi w tym roku są: krzyżyk na rzemyku oraz przypinka z hasłem „Idę, nie narzekam”. To hasło – jak tłumaczy  kierownik pielgrzymki ks. Piotr Szymkowiak – jest nie tylko deklaracją pogody ducha, ale także zgodą na to, co Pan Bóg nam w życiu daje: na czekanie, na wysiłek, na to, że nie wszystko jest na zaraz i tak, jak tego chcemy, do czego współczesnych świat coraz bardziej nas przyzwyczaja.


Pielgrzymi dotrą do Częstochowy 5 sierpnia. Po raz drugi grupy promieniste i kolorowe wejdą na Jasną Górę tego samego dnia. U celu witać ich będzie abp Wojciech Polak, który z pątnikami spotka się także w drodze, w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W uroczystość Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia) wszystkie grupy uczestniczyć będą w Mszy św. kończącej tegoroczne pielgrzymowanie pod przewodnictwem Prymasa Polski.

 

Zachęcamy do słuchania relacji z drogi na antenie Radio PLUS Gniezno codziennie po 17.00 oraz odwiedzenia pielgrzymkowej ZAKŁADKI


BK
Fot. B. Kruszyk

Polecamy