piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Promieniście i kolorowo

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej wyruszy za niespełna dwa tygodnie. Jest jeszcze czas, by dołączyć. Zapisy w parafiach. Informacje na www.ppag.pl. A na YouTube filmowe zaproszenie. „To nie ponad Twoje siły, bo Ci co zaufali Panu, biegną bez zmęczenia” – zachęcają pielgrzymi.


Jak co roku w trasę do Częstochowy wyruszą grupy promieniste i kolorowe. Pierwsze pójdą jak zawsze swoimi trasami i według własnego harmonogramu. Drugie spotkają się 28 lipca w katedrze gnieźnieńskiej na Mszy św., którą o godzinie 6.30 odprawi dla nich Prymas Polski abp Wojciech Polak. W drodze pątnikom towarzyszyć będą słowa z I Księgi Królewskiej: „Co tutaj robisz Eliaszu? Jak tłumaczy kierownik pielgrzymki ks. Piotr Szymkowiak, pytanie zadane przez Pana starotestamentowemu prorokowi ma zachęcić do refleksji nad pobudkami, istotą i „jakością” pielgrzymowania. „Wybraliśmy ten cytat, by zachęcić wszystkich do odnowienia w sobie tożsamości pielgrzyma. Do poszukania szczerej odpowiedzi, po co wyruszam na pielgrzymkę, czego oczekuję i co chcę przeżyć? Czym ta wspólna droga dla mnie jest? Czy nie przypadkiem czymś na kształt pieszego rajdu? A może sposobem na spędzenie wakacji? Chcemy się nad tym pochylić, pogłębić naszą świadomość i przypomnieć, że pielgrzymowanie to nie ilość pokonanych kilometrów, ale wszystko to, co w drodze dzieje się w naszym sercu, bo pielgrzymowanie tak naprawdę  odbywa się w ludzkim sercu” – mówi ks. Piotr Szymkowiak.

 

 

Symbolami tegorocznego wędrowania do Matki Bożej będzie krzyżyk na rzemyku, który otrzyma każdy pielgrzym i przypinka z hasłem „Idę, nie narzekam” – mimo, że jest ciężko, że pada albo grzeje, że bolą stopy, a po obiad trzeba stać w kolejce. Mimo, że nic nie jest na zaraz, bez wysiłku i tak jak chcemy, do czego współczesny świat nieustannie nas przyzwyczaja. Każda z grup pójdzie też tradycyjnie w swoich barwach. Pielgrzymi dotrą do Częstochowy 5 sierpnia. Po raz drugi grupy promieniste i kolorowe wejdą na Jasną Górę jednego dnia. U celu witać ich będzie abp Wojciech Polak, który z pielgrzymami spotka się także w drodze, w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Pątników w Pyzdrach odwiedzi także bp Krzysztof Wętkowski. W uroczystość Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia) Prymas Polski odprawi dla wszystkich grup Mszę św. wieńczącą ich pątniczą drogą. „Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do wspólnego pielgrzymowania. Pójdziemy do Matki Bożej, naszej Matki, która towarzyszy nam każdego dnia, ale także do Jej Syna, na którego Ona wskazuje. W czasie tych szczególnych rekolekcji w drodze chcemy być bliżej Boga, a tym samym i bliżej siebie” – mówi ks. Szymkowiak. Zapraszamy na  pielgrzymkowego Facebooka i stronę pielgrzymki www.ppag.pl


BK
Fot. PPAG

Polecamy