piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Prymas o klauzuli sumienia

Powoływanie się na klauzulę sumienia jest rzeczą ważną i w tym ujęciu postawa prof. Chazana jest przykładem – mówił abp Wojciech Polak w poranku Radia „Wnet”. W środę 30 lipca Prymas Polski był gościem plenerowego studia rozgłośni ulokowanego przez Rezydencją Arcybiskupów Gnieźnieńskich.

W rozmowie abp Polak odniósł się m.in. do tzw. sprawy prof. Chazana. Jak przyznał, postawa byłego dyrektora warszawskiego szpitala im. Świętej Rodziny, to postawa człowieka „wiernego sumieniu wypalonemu w ogniu Ewangelii”. O takie sumienia, o takich ludzi przemienionych Ewangelią i budujących na Ewangelii apelował wielokrotnie św. Jan Paweł II.


Abp Polak przyznał również, że w pełni podziela głos kard. Kazimierza Nycza, abp. Henryka Hosera, a także prezydium KEP w kwestii zwolnienia prof. Chazana. Decyzję tą nazwał niebezpieczną i pochopną. „Nie można w ten sposób reagować. Trzeba rozwiązać problem” – mówił dodając, że widać tu pewną niekonsekwencję. Prof. Chazan miał prawo powołać się na klauzulę sumienia, a powołując się na nią, nie mógł podjąć innej decyzji niż podjął. Prymas podkreślił również, że Kościół nie jest głuchy na głos tych, którzy kwestionują klauzulę sumienia. Nieprawdą jest również, że Kościół unika na ten temat dialogu. Dowodem jest m.in. dokument wydany w tym roku przez Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych w sprawie klauzuli sumienia. „Może trzeba by do tej rzeczywistości cierpliwie wrócić” – zachęcał Prymas.

 

 

Fot. Radio Wnet

 

Polecamy