piątek, 18 września 2020 r.

Rogoźno: modlitwa i wypoczynek

Po raz dwudziesty czwarty w Rogoźnie odbyły się wczasorekolekcje dla osób niepełnosprawnych zorganizowane przez Fundację „Dar Rogoźna”. Uczestników gościła tradycyjnie miejscowa parafia pw. św. Wita. Przedsięwzięcie wsparli darczyńcy i władze samorządowe. 


Tegoroczne wakacyjne spotkanie odbyło się w dniach 28 czerwca – 7 lipca. W jego przygotowanie i przebieg zaangażowało się szereg instytucji i wielu ludzi dobrej woli m.in. uczniowie rogozińskich szkół, którzy pomagali jako wolontariusze. Program wczasorekolekcji był jak zawsze bogaty. Złożyły się na niego m.in. konferencje głoszone przez wikariusza parafii pw. św. Wita ks. Pawła Haczyńskiego, czuwania modlitewne oraz wycieczki m.in. do barokowego kościoła w Wełnie, o którego historii i zabytkach opowiedział ks. Jan Andrzejewski, proboszcz parafii w Parkowie, do której Wełna należy. Uczestnicy wczasorekolekcji bawili się także na festynie rodzinnym, a chętni mieli okazję wystąpić. Na scenie zaprezentowali się m.in. dwaj niewidomi bracia, którzy dali minikoncert na akordeon i gitarę. Nie zabrakło także wzruszających niespodzianek - jedna z mieszkanek Rogoźna podarowała niepełnosprawnej podopiecznej fundacji wózek elektryczny.


Wypoczynek osób niepełnosprawnych w Rogoźnie zorganizowała Fundacja Pomocy Niepełnosprawnym „Dar Rogoźna”. Przedsięwzięcie było częściowo dotowane z budżetów samorządów powiatu obornickiego i Rogoźna. Jego organizację wsparli również rogozińscy  przedsiębiorcy i sponsorzy.


Fundacja „Dar Rogoźna” została oficjalnie ustanowiona 7 maja 1993 roku. Charytatywną działalność rozpoczęła jednak już na początku lat 90. Wówczas to grupa mieszkańców parafii pw. św. Wita w Rogoźnie wraz z ówczesnym wikariuszem ks. Krzysztofem Michalczakiem stworzyła parafialny Zespół Pomocy Niepełnosprawnym. W tym czasie zorganizowano również pierwsze wczasorekolekcje dla osób niepełnosprawnych. Choć idea tych wakacyjnych spotkań była jak najbardziej szczytna, obawiano się że w przyszłości nie będzie kontynuowana. Powołano więc wspomnianą Fundację Pomocy Niepełnosprawnym „Dar Rogoźna”, która miała czuwać nad zapewnieniem ciągłości dziełu, co czyni konsekwentnie i z powodzeniem do dnia dzisiejszego.


BK

 

Polecamy