środa, 18 września 2019 r.

Brońcie czystych serc

O strzeżenie czystości serc oraz obronę godności i uczciwości apelował 15 listopada do młodych abp senior Józef Kowalczyk, który przewodniczył w sanktuarium w Zabawie Mszy św. z okazji 100. rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Archidiecezjalne uroczystości w najbliższą sobotę.


Emerytowany arcybiskup gnieźnieński był zaangażowany w proces beatyfikacyjny bł. Karoliny. Jej osoba jest mu bliska również z tej racji, że urodził się w pobliżu Wał-Rudy, miejscowości, gdzie żyła i zginęła błogosławiona. Wskazując na jej życie i świadectwo podkreślił, że mówi ono do młodych o wielkiej godności kobiety. Przypomniał również prośbę św. Jana Pawła II, by młodzi bronili swojego „Wersteplatte”. „Brońcie wartości czystych serc, godności i uczciwości rodziny” – mówił do młodych abp senior. Prosił ich również, by podejmowali mądre i racjonalne, a ni emocjonalne decyzje. Tłumaczył też, że czym innym jest nabyta wiedza np. na studiach, a co innego oznacza życiowa mądrość. Arcybiskup wskazywał, że początkiem mądrości jest bojaźń Boża. Prosił też, by młodzi nie ulegali ironicznym wypowiedziom o czystości. „Sami zdamy kiedyś rachunek z tego, jak kroczyliśmy przez życie. Opinie różnych środowisk nie będą nam wyznaczać drogi naszego życia. Dziękujemy Bogu za dar męstwa i mądrości bł. Karoliny, że umiała szanować własną godność. Stała się dla nas ideałem do naśladowania” - dodał kaznodzieja.


W Zabawie spotkało się ponad półtora tysiąca młodych ludzi. Archidiecezjalne obchody 100. rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózkówny odbędą się 22 listopada pod hasłem „Błogosławieni czystego serca”. Szczegóły na plakacie poniżej.


BK


Polecamy