czwartek, 19 września 2019 r.

Kaczanowo świętowało

Wspólnota parafialna w Kaczanowie zakończyła obchody roku jubileuszowego ogłoszonego z okazji 150. rocznicy konsekracji kościoła parafialnego. Uroczystości połączone z odpustem parafialnym odbyły się 11 listopada pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego.

 
Wspólna modlitwa zgromadziła licznych parafian, w tym młodzież, która tego dnia otrzymała z  rąk biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego sakrament bierzmowania. Obecni byli także liczni kapłani z dziekanem dekanatu wrzesińskiego II ks. Kazimierzem Kuczmą na czele. W homilii bp Wętkowski nawiązując do bogatych dziejów miejscowego kościoła, który przeszedł liczne przebudowy i remonty podkreślił, że i człowiek wierzący musi się nieustannie duchowo odnawiać. A czyni to poprzez słuchanie Słowa Bożego i sakramenty. Modlitwa i życie sakramentalne – tłumaczył – jest fundamentem życia chrześcijanina, jest źródłem siły, by odważnie dawać świadectwo Chrystusowi. Bo On tego świadectwa od nas oczekuje. Pragnie, abyśmy idąc drogą naszego powołania, zdążali do świętości.


„Wielu ludziom świętość wydaje się dzisiaj obca, odległa, niepopularna, szczególnie jeśli jest niewłaściwie przedstawiana, gdy święty utożsamiany jest z kimś, kto – mówiąc obrazowo - rodzi się i żyje ze złożonymi rękoma. Tymczasem święty to ten, kto ma świadomość, że upada, że grzeszy i kto ma odwagę się z tego upadku podnieść i iść do przodu. To ten, którego zna Chrystus i który zna Chrystusa. To ten, kto nie poprzestaje na słowach, ale daje świadectwo czynami, bo z czynów Chrystus będzie nas rozliczał” – mówił bp Wętkowski. Dodał również, że przykładem takiej świętości życia jest patron kaczanowskiej parafii św. Marcin. Nie był męczennikiem, ale wyznawcą i na świętość zasłużył swoim życiem i wiernością Chrystusowi. „On uczy nas, że trzeba dobrze żyć, rzetelnie pracować nad tym, co jest naszą codziennością i godzić się z innymi rozumiejąc, że wszyscy jesteśmy różni, ale w tej różnorodności jesteśmy wezwani do jedności” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.


Uroczystość zakończenia roku jubileuszowego przeżywanego z okazji 150. konsekracji kościoła parafialnego zbiegła się z obchodami Święta Niepodległości i dorocznym odpustem ku czci św. Marcina, nie mogło więc zabraknąć rogali dedykowanych świętemu, które przygotowały panie z Żywego Różańca i których po zakończeniu uroczystości i poświęceniu przez bp. Wętkowskiego wszyscy mogli spróbować.


Historia parafii TUTAJ


BK
Fot. R. Karbowiak

Polecamy