poniedziałek, 16 września 2019 r.

Katedra gnieźnieńska: u progu Adwentu

Nieszpory adwentowe rozpoczynające czas oczekiwania na narodzenie Chrystusa odprawiono w sobotni wieczór w katedrze gnieźnieńskiej. Nabożeństwu, które na stałe wpisze się w modlitewny kalendarz bazyliki przewodniczył biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski.


„Stajemy dziś u początku nowego roku liturgicznego, u początku Adwentu i jak zawsze w tym czasie słyszymy wezwanie: nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Najczęściej rozumiemy te słowa w sposób dosłowny, bezpośredni, jako konieczność zerwania z grzechem. Tymczasem to wezwanie powinno nas pobudzać do głębszej refleksji nad naszym nawróceniem” – mówił bp Wętkowski.


Powtórzył również za papieżem Franciszkiem, że konieczne jest odejście od „pokusy liczb i wydajności” i skoncentrowanie się na czuwaniu i zaufaniu Bogu. „Jest coś w tym, że i my ulegamy temu duchowi czasu. Wydaje się nam, że więcej znaczy lepiej, tymczasem wcale tak nie jest. Bardziej ufamy własnym siłom, możliwościom i pomysłom, a nie Bogu i sądzę, że to jest źródłem niepowodzeń wielu przedsięwzięć. To, że nie zostały przemodlone, że zabrakło czuwania i zaufania Bogu” – przyznał biskup pomocniczy gnieźnieński.


Zachęcał również do owocnego przeżycia Adwentu, do wytrwałej pracy duchowej i prawdziwego przygotowania się na przyjście Jezusa, bo nawrócenie – jak mówił – nie może być szczątkowe, musi dotyczyć całego człowieka.


Adwentowe nieszpory odbyły się w katedrze gnieźnieńskiej po raz pierwszy i jak zapowiedział bp Wętkowski będę się odbywały regularnie. W nabożeństwie wzięli udział gnieźnieńscy duchowni, wspólnota seminarium duchownego oraz osoby życia konsekrowanego, które jutro rozpoczynają szczególny rok - rok powrotu do charyzmatów i spojrzenia w prawdzie na swoje powołanie.


BK KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy