wtorek, 17 września 2019 r.

"Pielgrzym" w Muzeum

Pięćdziesiąt osiem retrorytów poświęconych św. Janowi Pawłowi II oglądać można w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wystawę prac Romana Terzyka otwarto 4 listopada z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i pod jego patronatem. W inauguracji ekspozycji uczestniczył także bp Krzysztof Wętkowski.  


Przybliżając w kilku słowach historię powstawania prac i technikę, w jakich zostały wykonane Roman Terzyk przyznał, że inspirował się życiem i posługą św. Jana Pawła II, jego pielgrzymowaniem ze Słowem Bożym po całym świecie. Technikę zaś, której zresztą sam dał nazwę, podpatrzył w pamiętniku swojego ojca składającym się nie ze słów, ale z obrazów. „Kiedy oglądałem ten pamiętnik dwie strony zawsze zwracały moją uwagę. To były dwie czarne kartki, na których ojciec wyrył scenę przedstawiającą Nowy Rok 1941. Pomyślałem wtedy – jeśli oddaję cześć Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II i jednocześnie zachowuję pamięć o moim ojcu - a przecież ludzie zostają z nami tak długo, jak długo o nich pamiętamy - to wykorzystam tą technikę i w ten sposób oddam cześć obu ojcom” – mówił podczas wprowadzenia do wystawy Roman Terzyk. Przyznał również, że tworzy nie po to, aby jego prace zdobiły wnętrza domów, ale żeby zdobiły wnętrze człowieka.


Prymas Polski, dziękując artyście za podzielenie się owocami twórczej pracy i nawiązując do tytułu ekspozycji, przyznał, że wystawa jest swoistą wędrówką drogą św. Jana Pawła II. Każda z prac – mówił – każda z tych pięćdziesięciu ośmiu stacji życia papieża Polaka dotknęła najpierw głęboko samego artystę, a za jego pośrednictwem dotyka tych, którzy z jego dziełem się stykają. „To dzisiejsze spotkanie może być dla nas nowym otwarciem się na przesłanie, które pozostawił nam św. Jan Paweł II” – przyznał Prymas.


Wystawa „Pielgrzym” podzielona jest na 4 części - „białą”, „żółtą”, „szarą” i „czarno-białą”. Pierwsza z nich nawiązuje do czasu, gdy Jan Paweł II pielgrzymował po świecie. Ostatnia, czarno-biała, nosząca tytuł „Przez krzyż”, obrazuje czas choroby i umierania papieża. Cykl powstawał w latach 2000-2005. W noc śmierci Jana Pawła II – spontanicznie – powstał czysty biało-czarny retroryt zatytułowany „Odchodzę do domu Ojca”. Tylko ten jeden opatrzony jest tytułem, pozostałe, choć tytuły mają, nie są podpisane, by odbiorcy mogli bez sugestii je interpretować. Dwa retroryty powstały także po pogrzebie papieża Polaka.


Roman Terzyk (ur. w 1943) jest absolwentem ASP Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tworzył w tradycyjnych technikach plastycznych, a od kilku lat poświęcił się retrorytowi. Technika polega na wydrapywaniu linii na zamalowanej czarnym tuszem płaszczyźnie kartonu. Artysta brał udział w wielu wystawach, plenerach i konkursach w Polsce oraz w ośrodkach kultury polskiej na Litwie i w Czechach.


BK KAI
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy