poniedziałek, 16 września 2019 r.

Relikwie św. Jana Pawła II w Wylatowie

Parafia pw. św. apostołów Piotra i Pawła w Wylatowie dołączyła do grona wspólnot cieszących się posiadaniem relikwii św. Jana Pawła II. Ich uroczyste wprowadzenie miało miejsce 4 listopada pod przewodnictwem abp. seniora Henryka Muszyńskiego.


Arcybiskup senior poświęcił również figury patronów parafii na bramie prowadzącej do kościoła parafialnego, a później przewodniczył Mszy św. dziękczynnej z udziałem licznie zebranych parafian. „Czego możemy nauczyć się od św. Jana Pawła II?” – pytał w homilii abp Muszyński. – „Pierwsze i najważniejsze przesłanie – mówił – które niesie ze sobą osoba św. Jana Pawła II wyraża się w słowach: świętość jest powołaniem każdego z nas. Można i trzeba się uświęcić na polskiej ziemi także w XX i XXI wieku. Jan Paweł II żył w trudnych czasach dwóch wielkich totalitarnych i bezbożnych systemów. Dźwigał trudne brzemię odpowiedzialności za cały Kościół i mówił nam, że każdy nie tylko może, ale i powinien się uświęcać przez wierne spełnianie swoich codziennych obowiązków. Obecność Jego relikwii – dodał arcybiskup senior – jest równocześnie napomnieniem i zachętą dla każdego z nas. Polskie przysłowie mówi: Z kim przystajemy, takim się stajemy. Obcowanie ze świętymi powinno w nas wzbudzić pragnienie doskonałości i świętości”. Kazndzieja podkreślił również, że nie tylko Polacy, ale cały świat z wdzięcznością i miłością wspomina osobę i dzieło św. Jana Pawła II. Nie wystarczy jednak tylko podziwiać. Trzeba do nauczania św. Jana Pawła II nieustannie wracać.


Tekst homilii abp. Henryka Muszyńskiego


We wspólnej modlitwie uczestniczyli także: dziekan dekanatu trzemeszeńskiego ks. prałat Piotr Kotowski oraz wicedziekan dekanatu strzeleńskiego ks. kan. Krzysztof Prus. Parafia w Wylatowie otrzymała relikwie św. Jana Pawła II od metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Wspólnota cieszy się także z nowych dzwonów, które przed niespełna tygodniem poświęcił Prymas Polski abp. Wojciech Polak. Jeden z nich nosi imię świętego papieża. Pozostałe dwa to Piotr i Paweł oraz Walenty.


BK 
Fot. M. Eich em-studio.pl

Polecamy