poniedziałek, 6 lipca 2020 r.

Gniezno: zaszczytna służba

Ponad 160 młodych ludzi z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej otrzymało 17 maja promocję lektorską i ceremoniarską. „Pamiętajcie, że czytając Słowo Boże, sprawując różne funkcje liturgiczne, ukazujecie ludziom Chrystusa” – mówił do nich bp Krzysztof Wętkowski. 

 

W słowie skierowanym do kandydatów biskup pomocniczy gnieźnieński przypomniał o konieczności właściwego przygotowania do służby lektora i ceremoniarza – przygotowania zarówno duchowego, jak i merytorycznego. „Przyjmujecie na siebie ogromne zobowiązanie. Pamiętajcie, że aby je dobrze wypełniać, trzeba nie tylko nieustannie ćwiczyć się w tym, co jest waszym zadaniem, ale nade wszystko dbać o rozwój duchowy, który sprawia, że do wszystkich czynności będziecie podchodzić w sposób należyty” – pouczył młodych ludzi bp Wętkowski.

 

Zwracając się do lektorów przypomniał, że mają nie tylko czytać Słowo Boże, ale tym Słowem żyć. „Jesteście wezwani do tego, aby w zgromadzeniu liturgicznym proklamować Słowo Boże. W ten sposób stajecie się sługami, którzy sprawiają, że ci, którzy przychodzą na liturgię mogą zobaczyć Chrystusa przez Słowo, które do nas kieruje” – tłumaczył. Zwrócił się także do ceremoniarzy przypominając im, że dbanie o piękno i właściwy przebieg liturgii będzie od teraz ich troską. „Nic, co dzieje się w życiu Kościoła, w jego czynnościach liturgicznych, nie jest przypadkowe. Wszystko jest logiczne i w tym możemy rozpoznać Boga. To będzie wasza troska – dbać o to, aby wszystkie czynności liturgiczne, które są wykonywane w świątyniach, tym właśnie się cechowały” – mówił bp Wętkowski dodając, że do tego również potrzeba rzetelnego duchowego i merytorycznego przygotowania.

 

W czasie modlitwy u grobu św. Wojciecha nowym lektorom i ceremoniarzom towarzyszyli ich duszpasterze – księża proboszczowie i wikariusze, a także diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza ks. kan. Jakub Dębiec. W czasie obrzędu udzielenia promocji bp Wętkowski udzielił błogosławieństwa nowym lektorom i ceremoniarzom. Ostatni otrzymali z jego rąk krzyże – znak ich posługi. Druga część Archidiecezjalnego Dnia Lektora odbyła się w gnieźnieńskim Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym.

 

BK
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy