środa, 8 lipca 2020 r.

Lednica: młodzież podziękuje za świętość papieża

Uczestnicy tegorocznego apelu młodych na Polach Lednickich k. Gniezna podziękują za kanonizację Jana Pawła II. Jako, że spotkanie odbędzie się po raz osiemnasty, a więc „wejdzie w dorosłość” otrzymają także Lednickie Dowody Osobiste. Ojciec Jan Góra już odlicza dni. 

 

Spotkanie odbędzie się w sobotę 7 czerwca. W tym roku przyświeca mu hasło „W Imię Syna”. „Będziemy chcieli ukazać przez nie Boże Synostwo, fakt, że to właśnie przez Jezusa Chrystusa Bóg wyciąga do człowieka swoją troskliwą, ojcowską dłoń. To przez Niego niesie do każdego z nas inicjatywę Miłości” – tłumaczą organizatorzy dodając, że w Jezusie Chrystusie możemy poczuć, że naprawdę jesteśmy kochani, że Komuś na nas zależy.

 

Program Lednicy jest jak zawsze bogaty i szczelnie wypełniony. Pola otwarte zostaną tradycyjnie o godzinie 8.00. Wraz z zameldowaniem obecności uczestnicy otrzymają śpiewniki, świece i symbole lednickie. W tym roku jest to pierścień z napisem „W Tobie mam upodobanie” symbolizujący przynależność do Boga Ojca i odpowiedzialność za przekazane młodym dziedzictwo, Lednicki Dowód Osobisty – jako symbol dojrzałości samego spotkania i jego uczestników, Banknot Wdzięczności – odpowiedź na dary, które otrzymuje się od rodziców i wychowawców, który powinien być im ofiarowany w dowód wdzięczności za miłość, poświęcenie i opiekę, a także list miłosny – do jego napisania, w imieniu Boga do innego człowieka, zaproszony zostanie każdy uczestnik.

 

Wspólnie z młodymi pod Bramą Rybą modlić się będą Karmelitanki Dzieciątka Jezus oraz Urszulanki Serca Jezusa Konającego, które w południe odmówią modlitwę Anioł Pański. Opowiedzą także młodym o charyzmacie swoich zgromadzeń. O godzinie 13.00 rozpocznie się Lednickie Nabożeństwo Pokutne. Jednym z jego najważniejszych elementów będzie spowiedź, podczas której księża będą namaszczać uczestników olejem mocy i radości pobłogosławionym przez papieża Franciszka. Nabożeństwo poprowadzi jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski.

 

O godzinie 15.00 rozpocznie się Koronka do Bożego Miłosierdzia, a dwie godziny później, o godzinie 17.00 nastąpi oficjalne rozpoczęcie spotkania. Jak co roku w uroczystej procesji pod Bramę III Tysiąclecia zostaną wniesione relikwie św. Wojciecha. O godzinie 18.00 rozpocznie się pierwsza część tematyczna spotkania pod hasłem „Jezus jest Synem!”. Młodzież wysłucha w niej wystąpienia bp. Edwarda Dajczaka, który będzie wyjaśniał, co o Jezusie mówi Wyznanie Wiary. Następnie listonosze będą rozdawali uczestnikom spotkania listy, które młodzi napisali wcześniej i przywieźli ze sobą. Z kolei siostry opowiedzą o życiu zakonnym. O godzinie 19.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem nowego Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. O godzinie 21.00 Apelem Jasnogórskim rozpocznie się trzecia część apelu „Ty jesteś Synem!”. Pół godziny później nastąpi symboliczne przekazanie ognia wiary i tradycji przywiezionego z Ostrowa Lednickiego, czym rozpocznie się godzina poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Młodzież wysłucha także przesłania papieża Franciszka. Na zakończenie spotkania młodzież będzie w ciszy adorować Najświętszy Sakrament, a później tradycyjnie dokona wyboru Chrystusa oraz przejdzie przez Bramę III Tysiąclecia.

 

Fot. B. Kruszyk

 

Polecamy