czwartek, 2 lipca 2020 r.

Młodzież u grobu św. Wojciecha

Młodzież z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymowała dziś do grobu i relikwii św. Wojciecha. Modlitewnemu spotkaniu towarzyszyło hasło „Być z Chrystusem”. Wspólnie z młodymi modlili się ich duszpasterze oraz misjonarze, którzy jutro otrzymają z rąk abp. Celestino Migliore krzyże misyjne.

 

Mszy św. przewodniczył bp senior Bogdan Wojtuś. Eucharystię koncelebrowali księża towarzyszący młodym m.in. diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Marcin Kulczynski. W homilii emerytowany biskup pomocniczy gnieźnieński nawiązał do uroczystości NMP Królowej Polski oraz wielowiekowej tradycji miejsca spotkania młodych. Jak mówił, Matka Boża była w nim, a także w dziejach naszego narodu od początku.

 

„W 966 roku nasz władca Mieszko zaprosił Chrystusa do polskiej Kany. Tak, jak tam wtedy, tak i tu, gdy Polska przyjęła chrzest, obecna była Maryja. Od początku naszych dziejów była z nami Matka Boża.  Gdy zmieniały się nasze granice, gdy Polska rosła w siłę i umacniała się, Ona zawsze z nami była” – mówił Bp Wojtuś, dodając, że była również w ciężkich chwilach Potopu szwedzkiego, rozbiorów, nawałnicy bolszewickiej, dana nam jako „Pomoc i Obrona”,

 

Biskup senior podkreślił również, że Maryja towarzyszy misjonarzom, którzy jak św. Wojciech niosą Ewangelię w najdalsze zakątki świata. Towarzyszyła św. Janowi Pawłowi II, który jak św. Wojciech przemierzył cały świat z Dobrą Nowiną i z mocą olbrzyma – jak powiedział Benedykt XVI - przeciwstawił się usuwaniu Boga z myślenia, działania i życia człowieka.

 

„On ten proces zatrzymał, a my ufamy, że dzieło głoszenia Ewangelii będzie rozkwitało dzięki wam drodzy misjonarze i dzięki wam droga młodzieży, która wchodzisz w życie. Wszyscy bowiem powołani jesteśmy do pracy misyjnej” – dodał bp Wojtuś, zachęcając młodych, by odpowiedzieli na wezwanie papieża Franciszka i nieśli Dobrą Nowinę na „peryferie życia swoich rodzin, swoich parafii, swoich wspólnot i miast, wszędzie tam, gdzie jest ona słabo znana”.

 

Jeszcze dziś wieczorem młodzież weźmie udział w Nieszporach o św. Wojciechu, a później, wspólnie z uczestnikami nabożeństwa, przejdzie ulicami Gniezna w procesji z relikwiami męczennika. Część uczestniczyć będzie także w jutrzejszych uroczystościach, których centralnym punktem będzie suma odpustowa na Placu św. Wojciecha koncelebrowana pod przewodnictwem Prymasa Polski i z homilią kard. Stanisława Dziwisza.

 

BK 
Fot. B. Kruszyk

 

Polecamy