czwartek, 9 lipca 2020 r.

Módlmy się o pokój

Kościół w Kazachstanie przygotowuje się do poświęcenia kaplicy dla ołtarza adoracji „Gwiazda Kazachstanu” w Narodowym Sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornoje. Ołtarz pobłogosławił w 2012 roku papież Benedykt XVI, a w ubiegłym roku był wystawiony w katedrze gnieźnieńskiej.

 

Poświęcenia kaplicy dokona 2 lipca kard. Robert Sarah, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”. Jak mówi metropolita Astany, inowrocławianin z pochodzenia abp Tomasz Peta, to ważne wydarzenie, do którego Kościół w Kazachstanie przygotowuje się w modlitwie i z wielką nadzieją.

 

„Oziornoje zostało wybrane przez Wspólnotę Regina della Pace z siedzibą w Radomiu na jedno z dwunastu specjalnych miejsc modlitwy o pokój poprzez adorację Najświętszego Sakramentu. Módlmy się o Boże błogosławieństwo dla działań Wspólnoty Regina della Pace, aby łańcuchem dwunastu Gwiazd w Koronie Królowej Pokoju mogła otoczyć cały świat, który jest tak bardzo spragniony pokoju” – prosi abp Tomasz Peta.

 

Oziornoje jest trzecim ośrodkiem wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu wybranym przez Wspólnotę Regina della Pace. Pierwszy powstał w 2009 roku w Jerozolimie, gdzie w kaplicy przy IV stacji Drogi Krzyżowej umieszczono ołtarz tryptyk „Niewiasta z Jeruzalem – Królowa Pokoju”. Drugi ośrodek to Medjugorie, gdzie zainstalowany w 2011 roku ołtarz ma kształt dwumetrowej kryształowej monstrancji.

 

Ołtarz „Gwiazda Kazachstanu” jest pentaptykiem i ma kształt ogromnego tabernakulum o szerokości ponad 7 metrów i wysokości przekraczającej 2 metry. To plastyczna refleksja o Bożym Miłosierdziu. Jak przyznał w jednym z wywiadów jego twórca, gdański artysta Mariusz Drapikowski, inspiracją przy tworzeniu tego pięcioskrzydłowego dzieła był „Tryptyk rzymski” bł. Jana Pawła II, a w szczególności jego trzecia część o wejściu na Górę Moria. W ołtarzu umieszczono relikwie wielkich orędowników Miłosierdzia Bożego – św. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II.

 

Niewielkie Oziornoje w Kazachstanie to mała miejscowość licząca około 600 mieszkańców o szczególnej historii. Wyróżnia je tamtejsze Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju – najmniejsze na świecie. Do tej zagubionej w stepie wsi w 1936 roku zesłani zostali Polacy wysiedleni z Ukrainy. W 1941 roku groziła im śmierć głodowa i wówczas doświadczyli szczególnej opieki Matki Bożej. W uroczystość Zwiastowania NMP, w pobliżu wioski, z topniejącego śniegu zaczęło się tworzyć jezioro, które w krótkim czasie w niewyjaśniony sposób wypełniło się rybami. Dzięki nim ludność Oziornoje i okolic przetrwała do końca wojny. Jezioro powstaje nadal, choć nie co roku.

 

W Oziornoje swoją misyjną posługę w Kazachstanie rozpoczął pochodzący z Inowrocławia abp Tomasz Peta, od 2003 roku arcybiskup metropolita Astany. Przez 9 lat był proboszczem w tej niewielkiej miejscowości. W czasie jego posługi na górce w pobliżu wsi stanął krzyż ku czci wszystkich ofiar represji w Kazachstanie.

BK

 

Polecamy