czwartek, 2 lipca 2020 r.

Prymas: jestem po to, aby drzwi do Kościoła otwierać

„Biskup jest po to, aby otwierać ludziom drzwi do Kościoła, zapraszać do wspólnoty. Chciałbym to zaproszenie skierować do wszystkich – do diecezjan, ludzi polityki, mediów, kultury, nauki, do ludzi codziennej pracy i zwyczajnego, rolniczego i robotniczego trudu. Jestem po to, aby im drzwi do tego Kościoła otwierać” – powiedział tuż po ogłoszeniu nominacji nowy Prymas Polski abp Wojciech Polak.

 

 

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej odczytał w południe kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. kan. Zbigniew Przybylski, w obecności dotychczasowego Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego Krzysztofa Wętkowskiego, biskupa seniora Bogdana Wojtusia oraz kanoników Kapituły Prymasowskiej. W krótkim słowie abp Wojciech Polak podziękował za życzliwość i wsparcie abp. Kowalczykowi, obecnym biskupom, kapłanom oraz wszystkim współpracownikom. „Z wielką wdzięcznością staję przed Księdzem Prymasem i chcę powiedzieć, że to dzieło, które Ksiądz Prymas rozpoczął, na miarę moich sił, talentu i zaufania Panu Bogu, a także pokory wobec mojej ludzkiej słabości, chciałbym kontynuować” – mówił abp Polak.  Podziękował również bp. seniorowi Bogdanowi Wojtusiowi, który towarzyszył mu w czasach seminaryjnych i był u początku zarówno kapłańskiego, jak i biskupiego posługiwania. „Chciałbym się wesprzeć na waszej mądrości, na waszym mądrym sercu” – dodał nowy Prymas dziękując obu hierarchom.

 

Abp Polak podziękował także ks. Józefowi Klochowi i ks. Henrykowi Zielińskiemu, a za ich pośrednictwem wszystkim, z którymi współpracował w czasie pełnienia funkcji sekretarza generalnego KEP. Jak przyznał, przychodzi do archidiecezji gnieźnieńskiej z mieszanymi uczuciami, ale nie wraca, bo nigdy stąd nie odszedł. Po raz kolejny przyjeżdża do domu z Warszawy, którą – jak dodał – żegna z żalem, bo tam również czuł się dobrze. Nowy Prymas przyznał także, że obok poczucia wdzięczności towarzyszy mu w tym szczególnym dniu poczucie ogromnej odpowiedzialności. Przychodzi bowiem jako pasterz do Kościoła, w którym wzrastał, który był jego rodzimą wspólnotą od początku chrztu świętego. „Teraz w tej wspólnocie mam podjąć odpowiedzialność za wiarę moich braci i sióstr. To dla mojego nieco słabego kręgosłupa duże obciążenie” – dodał żartobliwie, zaznaczając, że postara się sprostać woli papieża Franciszka wyrażonej przez Nuncjusza Apostolskiego, a także oczekiwaniom Kościoła archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.

 

Radość z nominacji wyraził, a także życzenia swojemu bezpośredniemu następcy złożył dotychczasowy Prymas abp Józef Kowalczyk. Jak przyznał, cieszy się, że mógł przez cztery lata pracować i służyć w Kościele gnieźnieńskim i że znalazł tu wiele życzliwość.  Polecił także nowego Prymasa Polski opiece Matki Bożej i św. Jana Pawła II, wyrażając nadzieję, że Bóg bogaty w miłosierdzie obdarzy go światłem umysłu, darem mądrości, darem bojaźni Bożej, aby mógł sprostać wyzwaniom, które stoją współcześnie przed Kościołem w Polsce.

 

Życzenia nowemu Prymasowi Polski złożyli także obecni biskupi i kanonicy Kapituły Prymasowskiej. Na koniec wszyscy odmówili modlitwę „Pod Twoją Obronę”. Bezpośrednio po ogłoszeniu nominacji abp Wojciech Polak i abp Józef Kowalczyk spotkali się z dziennikarzami. W swoim wystąpieniu abp Kowalczyk przypomniał, że objął funkcję arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego Prymasa Polski po ukończeniu posługi Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. „Z radością i oddaniem starałem się służyć, utożsamiając się z tą posługą, tak jak zresztą utożsamiałem się z posługą nuncjusza” – podkreślił. Zaznaczył również, że zarówno abp Wojciech Polak, jak i abp Stanisław Gądecki rozpoczynali swoją posługę biskupią jako biskupi pomocniczy gnieźnieńscy. Abp Gądecki został niedawno nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, z kolei abp Polak „pełnił z całą odpowiedzialnością” funkcję sekretarza generalnego KEP. „Dzisiaj zostaje arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, moim następcą. To jest pewnego rodzaju radość. Nie wiem, czy on się z tego cieszy, ale ja się cieszę z radości drugiego człowieka” – mówił abp Kowalczyk. Zaznaczył także, że nowy prymas będzie bronił wartości w sposób kulturalny, ale „kompromisu, jeśli chodzi o istotne wartości chrześcijańskie, nie ma i nie będzie”.

 

Abp Wojciech Polak z kolei jeszcze raz podziękował swojemu poprzednikowi za życzliwość i wsparcie. „To jest wielka serdeczność księdza arcybiskupa wobec mojej osoby od samego początku, od towarzyszenia mi w powołaniu biskupim, aż do tego momentu, kiedy Ojciec Święty Franciszek wyraził wolę, abym został jego następcą na stolicy metropolitów gnieźnieńskich i Prymasów Polski – mówił. Zacytował również słowa jednej z gnieźnieńskich sióstr karmelitanek, których wspólnotę odwiedził przed przyjazdem do Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich - biskup jest po to, aby otwierać ludziom drzwi do Kościoła, zapraszać do wspólnoty. „Chciałbym to zaproszenie za państwa pośrednictwem skierować do wszystkich – do diecezjan, ludzi polityki, mediów, kultury, nauki, do ludzi codziennej pracy i zwyczajnego, rolniczego i robotniczego trudu. Jestem po to, aby im drzwi do tego Kościoła otwierać, by odnajdywali się w tej wspólnocie jak u siebie w domu” – powiedział nowy Prymas zwracając się do dziennikarzy.

 

Pytany już po oficjalnym briefingu jak postrzega rolę Prymasa we współczesnym Kościele abp Polak podkreślił, że jest to „przede wszystkim rola duchowego przewodnictwa, bo Prymas nie posiada żadnej kanonicznej jurysdykcji”. „Myślę, że powinna to być posługa ku jedności. Nazywam to nieraz posługą scalającą polifonię głosów Kościoła, aby ten jeden głos Dobrej Nowiny otwierającej człowieka na Chrystusa i na Kościół jak najklarowniej zabrzmiał” – stwierdził abp Polak. Na pytanie o najtrudniejsze zadanie stojące przed nim przyznał z kolei, że jest to trud codziennego docierania do człowieka, zwłaszcza tego, który stracił ufność i wiarę. Zadaniu temu – jak dodał – towarzyszy jednak radość wychodzenia do drugiego człowieka. Po spotkaniu abp Wojciech Polak modlił się wraz z abp. Józefem Kowalczykiem i kapłanami u grobu i relikwii św. Wojciecha oraz przed kaplicą św. Jana Pawła II w katedrze gnieźnieńskiej.

 

Ingres do katedry gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak odbędzie 7 czerwca. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.00. Zapraszamy do uczestnictwa i modlitwy w intencji nowego Prymasa Polski i pasterza archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

BK
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy