piątek, 3 lipca 2020 r.

"Słowa Święte" w bazylice

Po raz trzeci w katedrze gnieźnieńskiej gościła Verba Sacra. Specjalną edycję przygotowano z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II. I właśnie jego homilie z Gniezna, Poznania i Kalisza wybrzmiały 25 maja w interpretacji Haliny Łabonarskiej.

 

Uczestnicy spotkania mieli okazję wsłuchać się w słowa wielkiego papieża wypowiedziane 3 czerwca 1979 roku w Gnieźnie, 20 czerwca 1983 roku w Poznaniu i 4 czerwca 1997 roku w Kaliszu. Słowa te – jak podkreślono – nie straciły nic ze swej aktualności, wręcz przeciwnie, papieskie wołanie, zwłaszcza to z Kalisza, o obronę życia nienarodzonych, o trwałość i świętość małżeństw i rodzin, powinno być dziś przypominane szczególnie donośnie.

 

Papieskie homilie czytała znana aktorka Halina Łabonarska. Słowu towarzyszył śpiew Chóru Prymasowskiego przy Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka z towarzyszeniem Ryszarda Superczyńskiego – organy i Agaty Superczyńskiej – flet. Zespół wykonał Antyfonę o św. Wojciechu, Hymn do Ducha Świętego, Laudate Dominum Amadeusza Mozarta oraz Chorał z Kantaty 147 Jana Sebastiana Bacha.

 

Słuchaczom, artystom oraz organizatorowi i reżyserowi Verba Sacra Przemysławowi Basińskiemu dziękował proboszcz i kustosz katedry ks. kan. Jan Kasprowicz.

 

Verba Sacra odbyła się w Gnieźnie po raz trzeci. W 2000 roku, w ramach Modlitwy Katedr Polskich, Bogurodzicę czytała w gnieźnieńskiej bazylice Anna Seniuk. Po raz drugi „Słowa Święte” zabrzmiały w gotyckich murach świątyni w 2008 roku. Księgę Rodzaju czytał wówczas nieżyjący już Krzysztof Kolberger.

 

BK KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy