czwartek, 9 lipca 2020 r.

Symbole ŚDM na Jutrzni Lednickiej

Archidiecezja gnieźnieńska jest jedyną polską diecezją, która będzie dwukrotnie gościć Krzyż ŚDM i Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani – symbole Światowych Dni Młodzieży 2016. Po raz pierwszy towarzyszyć będą młodym uczestniczącym 7 czerwca w Jutrzni Lednickiej. 

 

Symbole trafią do Gniezna już w piątek 6 czerwca, prosto z Rzymu, i będą towarzyszyć młodym ludziom w czasie wieczornego i nocnego czuwania w katedrze gnieźnieńskiej, a także nazajutrz rano, podczas Jutrzni Lednickiej. Nabożeństwo organizowane jest od kilku lat z myślą o młodych ludziach zdążających na Lednicę i zatrzymujących się rokrocznie u grobu i relikwii św. Wojciecha. W tym roku modlitwie przewodniczyć będzie nowy Prymas Polski abp Wojciech Polak. Początek Jutrzni o godzinie 9.00. Z Gniezna, wraz z relikwiami biskupa męczennika, symbole Światowych Dni Młodzieży przewiezione zostaną na Lednicę, gdzie obecne będą podczas apelu młodych pod Bramą Rybą. Tam również młodym ludziom towarzyszyć będzie abp Wojciech Polak, który odprawi dla nich Mszę św. Po zakończeniu spotkania symbole od młodych ludzi z archidiecezji gnieźnieńskiej odbiorą ich rówieśnicy z archidiecezji warszawsko-praskiej.

 

Po raz wtóry symbole Światowych Dni Młodzieży peregrynować będą po archidiecezji gnieźnieńskiej w dniach 17-30 kwietnia 2016 roku, a więc krótko przed Światowym Dniem Młodzieży w Krakowie. Młodzież gnieźnieńska odbierze je od młodzieży z archidiecezji wrocławskiej. „Chcemy ten czas dobrze wykorzystać. Planujemy, aby symbole Światowych Dni Młodzieży dotarły nie tylko do naszych parafii i wspólnot, ale także do tych miejsc, w których krzyż nie jest obecny. Chcemy z nim wyjść w przestrzeń publiczną, na rynki i ulice naszych miast, do zakładów karnych i poprawczych, do szpitali i hospicjów, chcemy zanieść go ludziom, którzy do kościołów nie przychodzą lub robią to rzadko” – mówi ks. Marcin Kulczynski, diecezjalny duszpasterz młodzieży archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

Krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej będą również towarzyszyć uczestnikom kwietniowych uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha, które zakończą ich peregrynację po archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecność symboli ŚDM w tym czasie w Gnieźnie – kolebce Kościoła i państwa polskiego, będzie miała symboliczny wymiar, w kwietniu 2016 roku przypada bowiem 1050. rocznica Chrztu Polski.

 

JUTRZNIA – komunikat

Organizatorzy Jutrzni Lednickiej proszą o zgłaszanie grup poprzez FORMULARZ.  Jest to spowodowane koniecznością zagwarantowania grupom biorącym udział w gnieźnieńskim spotkaniu  miejsc w pierwszych sektorach na Polach Lednickich. Osoby biorące udział w Jutrzni otrzymają identyfikatory upoważniające do zajęcia tych sektorów.  Liczba miejsc jest ograniczona, decydować będzie kolejność zgłoszeń.  Należy podać realną liczbę uczestników. Do zgłoszonych grup wysłana zostanie wiadomość e-mail z potwierdzeniem. Miejsca parkingowe można zarezerwować we własnym zakresie. Wszelkie informacje o tych miejscach wraz numerami telefonów znajdują się na stronie www.lednica2000.pl Informacje szczegółowe dotyczące wydawania identyfikatorów zostaną podane przed rozpoczęciem Jutrzni. W dniu Jutrzni od godz. 7:30 będzie istniała możliwość indywidualnej modlitwy w katedrze przy relikwiach św. Wojciecha oraz znakach ŚDM. Informacje o spotkaniu:  Diecezjalne Centrum Przygotowań Światowych Dni Młodzieży   ul. Jana Łaskiego 7, 62 - 200 Gniezno,  tel.: 61 4262102  lub  731 209 162 wyd2016@ddmgniezno.pl

Polecamy