czwartek, 2 lipca 2020 r.

Wywiad z abp. Wojciechem Polakiem (video)

O nowym wyzwaniu, jakim jest posługa arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego, doświadczeniu zdobytym w strukturach Episkopatu Polski, a także priorytetach prymasowskiej i arcybiskupiej posługi mówi abp Wojciech Polak w wywiadzie opublikowanym na stronie KEP. 

 

W rozmowie z ks. Józefem Klochem nowy Prymas Polski przyznaje, że decyzja Ojca Świętego Franciszka była dla niego dużym zaskoczenie, szczególnie, że – jak podkreśla – ciągle brakuje mu doświadczenia w tak istotnej posłudze. „To zaskoczenie przyjąłem jednak z dużym spokojem, Pan Bóg dawał mi światło i rozeznanie, że jeśli jest to wolą Bożą, jeśli ta wola Boża objawia się przez papieża Franciszka, to powinienem ją podjąć” – mówi abp Polak.

 

Zaznacza również, że doświadczenie zdobyte w Warszawie, w czasie pełnienia funkcji sekretarza generalnego KEP – przede wszystkim doświadczenie Kościoła Powszechnego, Kościoła, który jest w Polsce i Kościoła w rzeczywistości naszej Ojczyzny – z całą pewnością przyda mu się w posłudze pasterza archidiecezji gnieźnieńskiej, która szczyci się bogatym, wielowiekowym dziedzictwem.

 

Pytany o priorytety w arcybiskupiej i prymasowskiej posłudze abp Polak przyznaje, że będzie się kierował przesłaniem skierowanym przez papieża Franciszka do polskich biskupów podczas niedawnej wizyty ad limina Apostolorum. Jak tłumaczy, sprowadzają się one do trzech zasadniczych punktów: troski o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, troski o młodzież oraz troski o duszpasterstwo rodzin.

BK


 

 

Polecamy