wtorek, 25 lutego 2020 r.

Abp Gądecki nowym przewodniczącym KEP

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki został wybrany 12 marca na stanowisko przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Wyboru dokonali w drugim głosowaniu biskupi zgromadzeni na 364. zebraniu plenarnym w Warszawie.

 

Abp Gądecki jest członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa, członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, członkiem Rady Programowej KAI. Metropolita poznański jest także przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 roku.

 

Nowy przewodniczący KEP pochodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej. Urodził się 19 października 1949 roku w Strzelnie. Święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 1973 roku w Gnieźnie z rąk Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Studiował biblistykę w Rzymie i Jerozolimie, uzyskał doktorat z teologii biblijnej. 1 lutego 1992 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej, a 25 marca 1992 roku udzielił mu sakry biskupiej. Dziesięć lat później – 28 marca 2002 roku został ustanowiony arcybiskupem metropolitą poznańskim. Jego dewizą biskupią są słowa „Czynem i prawdą”. Od 2004 roku, przez dwie kadencje, był zastępcą przewodniczącego KEP.

 

Metropolita poznański jest wybitnym biblistą. W 2008 roku był jednym z czterech delegatów wybranych przez KEP na XII Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów nt. „Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła”. Mówiąc o wnioskach wynikających dla Kościoła w Polsce z rzymskiego Synodu Biskupów powiedział m.in., że „musimy przejść od apostolstwa biblijnego ku traktowaniu Słowa Bożego jako inspiracji stojącej u podstaw całego duszpasterstwa”. Przez wiele lat przewodniczył Komitetowi ds. Dialogu z Judaizmem oraz Radzie ds. Dialogu Religijnego. Był współinicjatorem obchodów Dnia Judaizmu w Kościele w Polsce. Ponadto jest honorowym członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W latach 1995-2008 jako konsultor Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami, abp Gądecki brał udział w szeregu konferencji poświęconych tej tematyce w kraju i zagranicą. Zna wiele języków obcych, włada biegle łaciną, greką (koine) i hebrajskim, zna też włoski, angielski, niemiecki i rosyjski.

 

W czasie krótkiego spotkania z dziennikarzami po wyborze, pytany o priorytety, wymienił młodzież, rodzinę, powołania i troskę o ludzi ubogich, która to kwestia została - jak przypomniał - mocno wyakcentowana przez papieża Franciszka.

 

Fot. www.archpoznan.pl

 

Polecamy