piątek, 28 lutego 2020 r.

Cześć Żołnierzom Wyklętym

Msza św. w gnieźnieńskiej farze oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego były głównymi punktami gnieźnieńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość zorganizowano z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej.

 

Eucharystii sprawowanej 1 marca przewodniczył proboszcz fary ks. kan. Maciej Lisiecki. Homilię wygłosił ks. Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. W swoim słowie nawiązał do słów bł. Jana Pawła II, który podkreślał, że dla Polaków wojna nie skończyła się w 1945 roku. W kolejnych latach z rąk polskiego aparatu bezpieczeństwa zginęło wielu patriotów, bohaterów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Przywołał również wspomnienia jednego z kapłanów, który pełnił posługę sakramentalną wśród skazanych na śmierć żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

 

Po Eucharystii na zabytkowym murze przykościelnym odsłonięto tablicę poświęconą bohaterom – Żołnierzom Wyklętym, ofiarom terroru stalinowskiego, którzy wytrwali do końca i oddali życie za Ojczyznę, wiarę przodków i wolność człowieka. Wartę honorową przy tablicy pełniła Grupa rekonstrukcji historycznej „Dragoner 1918” z Gniezna. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gnieźnie odbyła się manifestacja patriotyczna, debata poświęcona Żołnierzom Wyklętym oraz Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Fot. R. Lasek

Polecamy