czwartek, 27 lutego 2020 r.

Duch Taizé i modlitwa za Ukrainę

Słowa z Ewangelii wg św. Jana „Nazwałem was przyjaciółmi” towarzyszyły uczestnikom dorocznych rekolekcji dla młodzieży, zorganizowanych w Gnieźnie w pierwszy weekend Wielkiego Postu, w duchu i rytmie dnia Taizé. Młodzi rozważali Pismo Święte i wspólnie się modlili m.in. w intencji pokoju na Ukrainie.

 

Do gnieźnieńskiego „Domu pod Lasem” sióstr pallotynek oprócz młodych z archidiecezji gnieźnieńskiej przyjechali także ich rówieśnicy m.in.: z Poznania, Katowic i Warszawy. Skupienie poprowadzili diecezjalny duszpasterz młodych ks. Marcin Kulczynski oraz pastor Michał Włodarczyk. Pod kierunkiem duchownych młodzież rozważała wybrany fragment Pisma Świętego oraz uczestniczyła w warsztatach poświęconych relacji z Bogiem.

 

Ważnym elementem skupienia była modlitwa. Pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w modlitwie wieczornej ze śpiewami z Taizé, którą zakończyła adoracja krzyża. Rozważała także stacje Drogi Krzyżowej. Drugiego dnia, podczas Mszy św., uczestnicy skupienia odnowili chrzcielne przyrzeczenia. Młodzi chcący skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania odmówili również Nieszpory. Na zakończenie dnia, po modlitwie wieczornej, wspólnie z siostrami pallotynkami, uczestniczyli w całonocnej adoracji, modląc się w intencji osób, które się zagubiły, kapłanów, młodzieży, archidiecezji gnieźnieńskiej, a także prosząc o pokój na Ukrainie.

 

Uczestnicy skupienia mieli również okazje obejrzeć spektakl przygotowany przez rówieśników z Chodzieży. Rekolekcje zakończyły się w niedzielę 9 marca Mszą św. i krótkim podsumowaniem. Spotkanie zorganizowało Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży wraz ze Stowarzyszeniem Młodzieży ,,Wiosło”.

 

Organizowane w Wielkim Poście Dni Skupienia oraz odbywające się w Adwencie Dni Radości organizowane są w archidiecezji gnieźnieńskiej od 2008 roku. W latach ubiegłych odbywały się w różnych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Młodzież gościła m.in. w Powidzu, Mogilnie, Chodzieży, Wągrowcu, Żninie, Strzelnie, Słupcy, Wrześni, Golinie i Witkowie. Dni Radości w 2013 roku po raz pierwszy miały charakter ogólnopolski.  Uczestniczyli w nich przedstawiciele punktów przygotowań do Europejskich Spotkań Młodych, a także brak Marek z Taizé.

 

bgk KAI
J. Gwit, J. Sobecki, M. Wiśniewska

Polecamy