środa, 19 lutego 2020 r.

Duchowi ojcowie, duchowe matki

Nie znają jego imienia. Nie wiedzą jakiej jest rasy i narodowości. Nie wiedzą nawet kiedy się urodzi. To Bóg wybiera dziecko. Oni się tylko modlą, by nikt wcześniej nie odebrał mu życia. 

 

Jest ich cała rzesza. Przez dziewięć miesięcy, każdego dnia, odmawiają jedną tajemnicę różańcową i specjalną modlitwę w intencji nienarodzonego dziecka, którego życie w łonie matki jest zagrożone. Są wśród nich świeccy i duchowni, klerycy i siostry zakonne, dziadkowie i rodzice, ludzie, którzy wchodzą w życie i ci, którzy sami modlitwy i troski potrzebują – chorzy, cierpiący, samotni. W Polsce inicjatywa duchowej adopcji liczy sobie przeszło ćwierćwiecze. Została zapoczątkowana w 1987 roku w Warszawie, przez młodzież akademicką, która jako pierwsza zobowiązała się do modlitwy za nienarodzone dzieci. Stamtąd idea zaczęła promieniować na cały kraj. Dziś jest obecna w niemal każdej parafii.

 

Tysiące

Duchowych ojców i duchowe matki trudno policzyć, bo zadeklarowanie podjęcia dzieła duchowej adopcji nie jest obowiązkowe, choć jest wskazane. Rokrocznie odbywa się ono 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, kiedy w Kościele obchodzony jest Dzień Świętości Życia. Przyrzeczenie modlitwy można jednak złożyć także prywatnie, w domowym zaciszu, a nawet przez Internet. Ze statystyk prowadzonych przez Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej wynika, że co roku deklarację przystąpienia do dzieła składa od około 800 do 1600 osób. W niektórych wspólnotach np. w parafii pw. św. Doroty w Rogowie liczba ta przekracza rokrocznie sto osób. W innych jak np. w Trzemesznie, Murowanej Goślinie i wspomnianym już Rogowie do podjęcia modlitwy zachęcają specjalni liderzy. W parafiach tych przygotowywana jest także specjalna Księga Duchowej Adopcji, organizowane są modlitwy i Msze święte.

 

Przyłącz się!

Dziełu towarzyszą także inne inicjatywy i starania. W parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu do modlitwy za nienarodzone dzieci proboszcz w sposób szczególny zachęcał chorych, których odwiedzał z komunią świętą. W tym roku po raz drugi odbyły się także specjalne warsztaty dla animatorów duchowej adopcji. Jak mówi Teresa Niewiadomska z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej każdy sposób jest dobry aby ideę duchowej adopcji rozpropagować i do niej zachęcić. – Statystyki nie odzwierciedlają w pełni faktycznej liczby osób zaangażowanych w dzieło. Jest ich z całą pewnością znacznie więcej. Wielu ludzi modli się od lat, nieprzerwanie, jedną modlitwę kończąc, drugą zaczynając. Wielu dołącza. Cieszymy się i dziękujemy za każdą z tych osób, za ich modlitwę, wrażliwość i troskę o życie poczęte. I zachęcamy wszystkich, by włączyli się w to wielkie dzieło modlitwy – zachęca Teresa Niewiadomska. W archidiecezji gnieźnieńskiej duchową adopcję podjąć można w parafiach w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

 

Bernadeta Kruszyk „Przewodnik Katolicki”
Fot. RCS

 

Więcej na temat duchowej adopcji TUTAJ

Polecamy