środa, 26 lutego 2020 r.

Maturzyści na Jasnej Górze

Maturzyści z archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymowali na Jasną Górę. Pierwsza grupa modliła się przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej w sobotę 22 marca. Druga przybyła do Częstochowy w poniedziałek 24 marca. Młodym ludziom towarzyszył bp Krzysztof Wętkowski.

 

Na Jasną Górę pielgrzymowało łącznie około 3 tysięcy maturzystów ze szkół średnich archidiecezji gnieźnieńskiej. W czasie pielgrzymki tradycyjnie wysłuchali konferencji, którą w tym roku wygłosił znany rekolekcjonista i kaznodzieja ks. Piotr Pawlukiewicz. Kapłan wygłosił także homilię podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego.

 

„Przychodzimy tutaj jako wspólnota i to jest bardzo ważne, bo idziemy jako wspólnota ku Bogu. Oprócz tego wymiaru wspólnoty ważny jest w tym miejscu także wymiar indywidualny – to żeby każdy z nas znalazł w sobie tutaj własne miejsce. I żeby pamiętał, że zawsze tutaj w tym sanktuarium ma swoje miejsce” – mówił witając młodzież bp Wętkowski.

 

W homilii ks. Pawlukiewicz zachęcał młodych do aktywności i czynnego świadczenia o swojej wierze. Wskazując na Maryję, która w Kanie Galilejskiej pomogła gospodarzom gdy zabrakło wina, podkreślił, ze dla wierzących jest to przypomnienie, aby byli nie tylko specjalistami od religijnych obchodów i wzruszeń, ale żeby świadczyli o swojej wierze czynem i gestem, pomagając bliźnim w tym najbardziej doczesnym wymiarze. „Naśladowanie Maryi nie polega na tym, że będziemy czekali na adorację, ale, że będziemy służyli” – mówił.

 

Kaznodzieja zachęcał również młodych do pielęgnowania w sobie pokory i cierpliwości, której dziś tak bardzo człowiekowi brakuje, a która stanowi konieczny warunek, by prowadzić owocne życie duchowe. Prosił ich również, by się nie zniechęcali swoimi niedoskonałościami i brakami, mogą one bowiem stanowić początek czegoś pięknego i wartościowego, „mogą być początkiem wielkiego daru od Boga”.

 

Po Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu miał miejsce akt zawierzenia maturzystów Matce Bożej. Po południu młodzież wzięła udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Wspólnie z młodymi z archidiecezji gnieźnieńskiej na Jasnej Górze modlili się ich opiekunowie, katecheci oraz diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Marcin Kulczynski.

 

bgk KAI
Fot. Biuro Prasowe Jasna Góra

 

Więcej zdjęć i audio TUTAJ

Polecamy