niedziela, 23 lutego 2020 r.

Plac im. ks. Zbigniewa Kapturczaka

Decyzją gnieźnieńskich radnych skwer przy kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego będzie nosić imię pierwszego proboszcza parafii i budowniczego świątyni ks. kan. Zbigniewa Kapturczaka. Uchwałę w tej sprawie przyjęto 25 marca podczas sesji Rady Miasta.

 

Wniosek o nadanie imienia śp. ks. kan. Zbigniewa Kapturczaka części ulicy Gdańskiej złożyła Komisja Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”. Ostatecznie, po rozmowach z Radą Osiedla Winiary uzgodniono, że imię zasłużonego proboszcza otrzyma skwer dzielący kościół pw. bł. Radzyma Gaudentego od ulicy dojazdowej do Szkoły Podstawowej nr 12. W uzasadnieniu wskazano na zasługi śp. ks. kan. Zbigniewa Kapturczaka.

 

Ks. Kapturczak urodził się 24 maja 1943 roku w Mińsku Mazowieckim. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Żninie, wstąpił w 1960 roku do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Sześć lat później, 14 kwietnia 1966 roku, w Millenium Chrztu Polski, przyjął święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszą parafią, do której został skierowany jako wikariusz była parafia pw. św. Jakuba w Barcinie. Był również wikariuszem w Bydgoszczy oraz Gnieźnie w parafii pw. św. Wawrzyńca i św. Michała Archanioła. W 1980 roku ks. Kapturczak został zaproszony przez bp. Jana Czerniaka, którego słowa zapamiętał do końca życia: „Jest wolą Księdza Prymasa żebyś poszedł na Winiary. Tam jeszcze nie ma parafii, nie ma kościoła, nie ma ziemi, nie ma pozwolenia, nie ma mieszkania, ale Ty tam pójdziesz. Mieszkać nie masz gdzie, ale pójdziesz do Księdza Dziekana to On Cię gdzieś przechowa. Będziesz organizował duszpasterstwo i zabiegał o pozwolenie na budowę kościoła. Ja się Ciebie nie pytam czy Ty chcesz czy nie, Ty tam pójdziesz!”'.

 

Po wielu latach w jednym z wywiadów ks. Kapturczak wspominał, jak trudna, ale i radosna była to praca. „W 1981 roku rusza budowa tymczasowej kaplicy. Dwa lata później, w czerwcu 1983 roku, rozpoczęliśmy budowę kościoła. Nie muszę mówić, ile kosztowały starania o materiały budowlane... W listopadzie kard. Józef Glemp dokonał poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pobłogosławionego przez Jana Pawła II. Mury naszej świątyni wznosiły się już wówczas na wysokość 1,5 metra. Z każdym rokiem były coraz bliższe nieba. Po ośmiu latach budowa się zakończyła i rozpoczęliśmy wykończanie, wyposażanie i upiększanie kościoła, które trwało kolejnych pięć lat” – wspominał ks. Kapturczak.

 

Uroczyste poświęcenie świątyni miało miejsce 10 grudnia 2000 roku. Dokonał go abp Henryk Muszyński. Dziś kościół jest symbolem tej części Gniezna i wokół niego koncentruje się życie duchowe liczącej niespełna 15 tysięcy osób wspólnoty parafialnej na gnieźnieńskich Winiarach. W 1994 roku ks. Zbigniew Kapturczak został mianowany Kanonikiem Honorowym Kapituły Prymasowskiej. Pełnił wiele ważnych funkcji w archidiecezji gnieźnieńskiej. Był m.in. członkiem Rady Ekonomicznej i zastępcą członka Rady Kapłańskiej, spowiednikiem alumnów w gnieźnieńskim seminarium duchownym oraz prezbiterem I Wspólnoty Neokatechumenalnej. Przez pięć lat pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza służby liturgicznej. W parafii był także asystentem oddziału Akcji Katolickiej, Żywego Różańca Rodzin, Zespołu Caritas, Straży Świętego Radzyma, Związku „Solidarność” Emerytów i Rencistów, Związku Niewidomych oraz dyrektorem naczelnym parafialnej Drukarni „Scriptor”. Przez wszystkie lata duszpasterskiej posługi gorąco propagował kult bł. Radzyma Gaudentego, którego relikwie udało się sprowadzić do parafii na gnieźnieńskich Winiarach. Zmarł 5 maja 2009 roku w 66 roku życia i 44 roku kapłaństwa. Spoczywa na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie.

 

 

Polecamy