wtorek, 18 lutego 2020 r.

Prymas prosi o modlitwę i wsparcie

Abp Józef Kowalczyk pojechał do Rogowa, gdzie w niedzielę wczesnym rankiem spłonęła część zabytkowego kościoła pw. św. Doroty. Prymas zapoznał się z rozmiarami strat i wyraził solidarność z proboszczem i tamtejszą wspólnotą parafialną.

 

Pożar wybuchł wczesnym rankiem. Strawił drewnianą konstrukcję dachu wraz z poszyciem w wyniku czego dach zapadł się na strop, ale nie runął do środka. Spłonęły też dwie wieże kościelne. Ocalało wnętrze zabytkowej świątyni, wraz z ołtarzem i wyposażeniem, które jednak podczas akcji gaśniczej zostało zalane wodą. Strażacy w asyście ks. proboszcza wynieśli tabernakulum, obrazy, stacje Drogi Krzyżowej, przedmioty z zakrystii. Nie uratowano organów, które również spłonęły. Kościół ratowało dziewiętnaście jednostek straży pożarnej ze Żnina, Bydgoszczy i Inowrocławia. Zniszczony dach niedawno przeszedł gruntowny remont.

 

Miejsce tragedii odwiedził w niedzielę Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który zapoznał się z rozmiarami strat oraz spotkał z proboszczem parafii ks. Zenonem Starszakiem. Zapewnił również o swojej solidarności ze wspólnotą parafialną, prosząc jednocześnie mieszkańców archidiecezji gnieźnieńskiej i wszystkich ludzi dobrej woli o duchową i modlitewną pomoc.

 

O siłę i błogosławieństwo dla kapłanów i parafian z Rogowa modlono się w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej podczas niedzielnych Mszy świętych.

 

Fot. ks. T. Gerlach CSMA

Polecamy