piątek, 21 lutego 2020 r.

PWSD: wykład i modlitwa za Ukrainę

Życie i dzieło Joanny Bigard, założycielki Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, przypomniano 28 lutego w gnieźnieńskim seminarium duchownym. Dzień ten był również poświęconym modlitwie o pokój na Ukrainie. Klerycy odmówili w tej intencji Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

 

Okazją do zorganizowania spotkania była przypadająca w kwietniu tego roku 80. rocznica śmierci Joanny Bigard. Konferencję przypominającą jej osobę, a także działalność założonego przez nią i jej matkę Stefanię Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, wygłosił ks. kan. Franciszek Jabłoński z referatu misyjnego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Zachęcał również kleryków do włączenia się w ogólnopolską akcję "Adoptuj Misyjnych Seminarzystów", której celem jest wsparcie dwóch seminariów misyjnych wskazanych przez Centralę Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła w Rzymie: seminarium w diecezji Moramanga na Madagaskarze oraz w wikariacie apostolskim Iquitos w Peru. Roczny średni koszt utrzymania jednego kleryka wynosi 650 dolarów amerykańskich.

 

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła jest jednym z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych. Powstało w Caen we Francji w 1889 roku z inicjatywy Joanny Bigard (1859-1934) i jej matki Stefanii Cottin. Jego zadaniami są: pomoc w kształceniu i formacji seminarzystów oraz kandydatów do życia zakonnego w krajach misyjnych, pomoc w budowie i wyposażaniu seminariów oraz domów formacyjnych na misjach, budzenie odpowiedzialności za misje i troska o powołania w krajach misyjnych. Obecnie Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła utrzymuje około 800 seminariów duchownych we wszystkich krajach misyjnych na całym świecie.

 

Więcej na stronie PDPA www.pdpa.missio.org.pl

Polecamy