niedziela, 23 lutego 2020 r.

Rowerami do Kazimierza Biskupiego

Uczniowie z Goliny odwiedzili Kazimierz Biskupi. W czasie wycieczki poznali historię zabytkowej fary, dzieje związanych z miejscowością Pięciu Braci Męczenników oraz pobernardyński klasztor znajdujący się obecnie pod opieką Misjonarzy Świętej Rodziny.


 Inspiracją do zorganizowania rajdu rowerowego była 10. rocznica podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, w wyniku którego dekanat goliński, przynależący wcześniej do diecezji włocławskiej, niemal w całości włączony został do archidiecezji gnieźnieńskiej. W starych granicach pozostał jedynie klasztor ojców kamedułów w Bieniszewie oraz Kazimierz Biskupi, który może się poszczycić długą i ciekawą historią. To właśnie ona zachęciła grupę uczniów i nauczycieli golińskiej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego do odkurzenia rowerów i pokonania dwunastokilometrowej trasy. U celu rowerzyści zwiedzili zabytkową, romańską farę z XII wieku, z której ciekawą historią oraz życiem i kultem Pięciu Braci Męczenników zapoznał ich proboszcz ks. Krzysztof Gąsiorowski, niegdyś wikariusz w golińskiej parafii w pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Zobaczyli także zabytkowy kościół św. Izaaka mieszczący się na miejscowym cmentarzu oraz studnię „Łosośka”. Zwiedzili ponadto pobernardyński klasztor będący obecnie siedzibą Misjonarzy Świętej Rodziny. Rajd odbył się 27 marca i wpisał w realizowany w golińskiej podstawówce ogólnopolski projekt: „Rok Szkoły w Ruchu” oraz akcję: „Zdrowo jedz, zdrowo żyj”.

 

Dekanat goliński został utworzony na mocy dekretu biskupa włocławskiego Jana Zaręby z 20 stycznia 1971 roku. Do 25 marca 2004 roku znajdował się w granicach diecezji włocławskiej i składał się z 6 parafii. Z dniem 25 marca 2004 roku został włączony (z wyjątkiem parafii pw. św. Marcina z Tours w Kazimierzu Biskupim oraz klasztoru oo. kamedułów w Bieniszewie) do archidiecezji gnieźnieńskiej.

Polecamy