wtorek, 18 lutego 2020 r.

Trwa Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

W ostatnią niedzielę karnawału (2 marca) pod hasłem: „Kochająca matka zawsze trzeźwa” rozpoczął się 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Ma on uświadomić nam, jak wiele zła dokonuje się poprzez nadużywanie alkoholu.

 

Głównym motywem rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu w ostatnią niedzielę karnawału jest nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej, polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych. W wielu parafiach w ostatnie dni karnawału organizuje się czterdziestogodzinne nabożeństwa błagalne i wynagradzające za popełnione grzechy. Zwykle jest to całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w niedzielę, poniedziałek i wtorek przed Środą Popielcową.

 

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu Kościół to także czas modlitwy w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych oraz wypraszania łaski nawrócenia dla grzeszników. W Polsce mamy ok. 1 mln osób uzależnionych, od 3 do 4 mln pijących ryzykowanie i szkodliwie oraz 2 mln dzieci, które żyją w rodzinach z problemami alkoholowymi. Dlatego działający w ramach Episkopatu Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości od dawna apeluje o ograniczenia fizycznej dostępności alkoholu a także całkowitą likwidację reklamy alkoholu.

 

„Wszyscy wierzący są zobowiązani do wynagradzania Panu Bogu za grzechy wynikające z grzechu pijaństwa” – mówi przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski. Podkreśla, że trzeźwość, rozumianą jako cnotę umiaru, powinien zachować każdy – zawsze i wszędzie. Wszystkich wiernych zachęca jednak do tego, aby zwłaszcza w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu, oprócz tego, że nie będą nadużywać alkoholu, który prowadzi do licznych grzechów, a często do uzależnienia, ofiarowywali dar abstynencji. „Przeżyjmy ten tydzień w sposób szczególny, dając świadectwo o tym, że można dobrze się bawić bez używania napojów alkoholowych” – mówi.

 

Tegoroczny Tydzień Modlitw zwraca szczególną uwagę na rolę matki w wychowaniu do trzeźwości. - Matka wychowuje do trzeźwości wtedy, gdy uczy dzieci miłości do Boga i bliźniego, bo miłość najlepiej chroni przed uzależnieniami - czytamy w przygotowanych na ten czas przez ks. Marka Dziewieckiego katechezach.

 

Jak podkreślają członkowie Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, dla każdej parafii najbliższy tydzień powinien być czasem zintensyfikowanej pracy nad stworzeniem różnych grup trzeźwościowych lub wzmożonym zachęcaniem do wstępowania w ich szeregi. –„Warto włożyć wysiłek, aby powstały wspólnoty Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej. Jeśli w parafii nie ma jeszcze Księgi Trzeźwości, powinno się ją założyć” – czytamy na stronie internetowej www.duszpasterstwotrzezwosci.pl

 

KEP

Polecamy