piątek, 28 lutego 2020 r.

Wielkopostne czuwanie kapłanów

U progu Wielkiego Postu kapłani nieuczestniczący w Archidiecezjalnym Studium Pastoralnym wzięli udział w wielkopostnym czuwaniu modlitewnym zorganizowanym w czterech kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej. Spotkania będą się odbywać cyklicznie z okazji Wielkiego Postu i Adwentu.

 

Wielkopostny i adwentowy dzień skupienia dla kapłanów to nowa inicjatywa, która ma się wpisać na stałe w program formacji duchowej kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej. Pierwsze spotkanie odbyło się 8 marca w kościele pw. bł. Michała Kozala BM w Gnieźnie, pw. Świętego Krzyża we Wrześni, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu oraz w  kościele pw. Imienia NMP w Inowrocławiu. Do uczestnictwa w czuwaniu zaprosił kapłanów Prymas Polski abp Józef Kowalczyk wyrażając nadzieję, że poprzez gorliwą modlitwę i posłuszeństwo natchnieniom Ducha Świętego duchowni otrzymają łaskę większej otwartości na wszystko, co Bóg w swoim miłosierdziu dla nich i przez nich przygotował.

 

W czasie spotkania kapłani wysłuchali katechezy wielkopostnej, uczestniczyli w adoracji eucharystycznej oraz indywidualnej modlitwie i refleksji nad Słowem Bożym. Mieli również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Księżom zgromadzonym we wrzesińskim kościele pw. Świętego Krzyża towarzyszył bp Krzysztof Wętkowski. W spotkaniu w Gnieźnie wziął udział Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. W słowie skierowanym do duchownych zachęcał do pogłębionego i gorliwego przeżycia czasu Wielkiego Postu, zwracając szczególną uwagę na wskazania płynące z wielkopostnego orędzia papieża Franciszka. Wyraził również nadzieję, że czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa będzie również czasem owocnego przygotowania do zbliżającej się kanonizacji bł. Jana Pawła II. Prymas podzielił się również refleksją ze spotkania ad limina Apostolorum, przypominając najważniejsze wątki papieskiego przesłania do Kościoła w Polsce. Apelował również do księży, by nigdy nie zapominali o słowach, jakie skierował do nich papież Benedykt XVI podczas swojej pielgrzymki do Polski – że wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem.

Polecamy