czwartek, 28 maja 2020 r.

Bydgoszcz: 30. rocznica śmierci ks. Jerzego

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w Bydgoszczy wspominano 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, modląc się o jego kanonizację. W Sanktuarium Nowych Męczenników - miejscu, z którego kapłan wyruszył w swoją ostatnią drogę - zgromadzili się duchowni, rodzina błogosławionego, przedstawiciele władz różnych szczebli oraz wierni.


Uroczystości rozpoczęły się od procesji różańcowej z relikwiami męczennika, którym można było oddać cześć poprzez ucałowanie. Następnie odbył się koncert w wykonaniu Bydgoskiego Zespołu Muzyki Dawnej Collegium Vocale. Po nim miała miejsce Msza św. koncelebrowana przez biskupa ordynariusza Jana Tyrawę, pod przewodnictwem Prymasa Polski. W homilii abp Wojciech Polak przywołał datę 6 czerwca 2010 roku, kiedy to na warszawskim Placu Piłsudskiego, podczas Eucharystii, miała miejsce beatyfikacja bł. ks. Jerzego Popiełuszki. „Uroczysty akt był owocem życia – jak podkreślał wówczas w swej homilii abp Angelo Amato – wiernego katolickiego kapłana, który bronił swej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła. Także wolności tych, którzy, podobnie jak on, byli ciemiężeni i upokorzeni. Wyniesienie do chwały ołtarzy było również skutkiem i owocem męczeńskiej śmierci księdza Jerzego. Tej śmierci, która miała miejsce przed trzydziestu laty, gdy wracał z Bydgoszczy do Warszawy” – mówił Prymas. Podkreślił również, że ten niezłomny kapłan „żyje w Bogu i wstawia się dziś za nami prosząc, aby i nasza nadzieja pełna była nieśmiertelności”.  „Wstawiając się i modląc się, jak ufamy, za nas, jednocześnie słowami Apostoła Pawła wzywa nas wszystkich: sprawujcie się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej.


Biskup ordynariusz Jan Tyrawa uważa, że wspominając postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, dotykamy bardzo trudnego problemu. „Dotykamy tego, z czego wyrasta cała sprawa związana z męczeństwem kapłana. Chodzi mi o pewien świat idei, kultury i myśli, która zrodziła przekonanie, że jego postać była wrogą. I ten świat się nie skończył, wciąż próbuje narzucić nam swoje horyzonty myślenia. Tym bardziej poprzez tę rocznicę śmierci - zwłaszcza w kontekście procesów beatyfikacyjnego, a teraz kanonizacyjnego - powinniśmy pokazywać postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nagłaśniać dla szerszej sprawy, że mamy do czynienia z pewnym zderzeniem się dwóch światów. Gdzie ten drugi świat nie tyle, że został nierozliczony, co ma prawo głosić idee, które tak potraktowały drugiego człowieka” - powiedział ordynariusz diecezji bydgoskiej.


W Sanktuarium Nowych Męczenników był obecny m.in. brat błogosławionego męczennika - Stanisław Popiełuszko. - Przedtem był smutek i żal. Teraz mam w sercu radość, którą powinni poczuć wszyscy wierzący ludzie. Ważne są te słowa, aby zło dobrem zwyciężać. Słowa, które warto podtrzymywać i naśladować - powiedział. Po zakończonej modlitwie odbyła się prapremiera filmu „Ostatnia droga”. Ekranizacja jest dokumentem, który przedstawia ostatnie godziny życia ks. Jerzego Popiełuszki. Autorem scenariusza i producentem jest Józef Herold. Film wyreżyserował Robert Wichrowski, a muzykę napisał Marcin Gumiela z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Natomiast autorem zdjęć jest Jeremi Prokopowicz.


W obchody 30. rocznicy śmierci wpisują się również Bydgoskie Spotkania z Kulturą Chrześcijańską, w ramach których zaplanowano 18 października recital Haliny Łabonarskiej pod nazwą „Blask Zmartwychwstania” oraz spotkanie z prof. Wojciechem Polakiem z UMK w Toruniu, zatytułowane „Porwanie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki - nieznane fakty”. Natomiast w niedzielę, 19 października - w dzień rocznicy uprowadzenia kapłana - Mszy św. o godz. 13 w Sanktuarium Nowych Męczenników przewodniczyć będzie biskup ordynariusz Jan Tyrawa, a o godz. 19 odbędzie się koncert dedykowany bł. Popiełuszce zatytułowany „Modlitwa Matki”.


MJ KAI
Fot. M. Jarzembowski

Polecamy