czwartek, 28 maja 2020 r.

Karmel świętuje

15 października na całym świecie rozpoczął się oficjalnie rok jubileuszowy 500-lecia urodzin św. Teresy z Avila, reformatorki zakonu karmelitańskiego. Świętują również gnieźnieńskie siostry karmelitanki. Podczas porannej Mszy św. modliły się wspólnie z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem.


Rozpoczęty rok jubileuszowy - jak przyznał papież Franciszek – jest świętem całego Kościoła. W specjalnym przesłaniu wystosowanym na ręce biskupa Avila Jesusa Garcii Burillo Ojciec Święty wyraził ogromną wdzięczność Bogu za dar św. Teresy, zachęcając wiernych do wgłębiania się w historię jej wyjątkowej świętości, a także do lektury jej dzieł. To one – jak napisał – wraz z rozsianymi po całym świecie klasztorami karmelitańskimi, mogą ukazać, jaką osobą była św. Teresa i czego może nauczyć ludzi w naszych czasach.


Na wyjątkowość św. Teresy zwrócił uwagę także abp Wojciech Polak. W homilii Mszy św. sprawowanej 15 października w gnieźnieńskim Karmelu wskazał na rewolucyjność jej spojrzenia na relację z Bogiem – pełną zażyłości i przyjaźni. W XVI wieku – jak stwierdził – było to czymś nowym, przełomowym, prawdziwym darem Ducha. „Postawienie Chrystusa w centrum łączy się u św. Teresy ściśle z otwartością na człowieka, na każdego człowieka!” -  mówił. „Oby św. Teresa wyprosiła nam taką miłość do Chrystusa” – piszą siostry karmelitanki i proszą wszystkich o modlitwę, aby rok jubileuszu był dla nich czasem nowego odrodzenia do głębszej więzi z Bogiem. „My będziemy się modlić o to dla Was!” – zapewniają.

BK

 

 

Muzyka Karmelu
M. Białkowska "Przewodnik Katolicki"


W gnieźnieńskim Karmelu siostry świętują. – Jubileusz to dla nas czas odnowy i powrotu do źródeł powołania. Przypomnienie o św. Teresie to dla nas przypomnienie o znaczeniu modlitwy – mówią siostry. – Jako córki św. Teresy same przede wszystkim chcemy wejść głębiej w tę rzeczywistość. Karmelitanki do jubileuszu przygotowywały się od sześciu lat. Każdego roku w łączności z całym Zakonem czytały jedną księgę św. Teresy. Szczególnym wkładem gnieźnieńskiego Karmelu w cały jubileusz jest wydanie dwu płyt z pieśniami karmelitańskimi oraz Karmelitańskiego Śpiewnika Liturgicznego. Prace nad śpiewnikiem trwały dwa lata, znajdą się w nim pieśni specjalnie na tę okazję skomponowane przez znanych twórców muzyki liturgicznej, m.in. Jacka Sykulskiego, do świętych tekstów Karmelu. Na pierwszej z płyt, zatytułowanej „Chcę widzieć Boga 1” śpiewają same siostry karmelitanki. Druga część płyty zawierająca 18 pieśni nagrana została w czteroosobowym chórze wspólnie z mężczyznami – artystami z Poznania, Warszawy, Łodzi, Krakowa i Przemyśla. Obu płyt szukać można na stronie gnieźnieńskiego Karmelu.


Siostry śpiewają
Chcę widzieć Boga mp3
Każdy kto pragnie mp3

Płyty nagrane przez siostry karmelitanki dostępne TUTAJ

 

Droga św. Teresy

Św. Teresa z Avila urodziła się w Hiszpanii w 1515 roku. Jako siedmioletnia dziewczynka, zafascynowana żywotami świętych, próbowała razem z bratem uciec z domu, żeby ponieść śmierć męczeńską wśród Maurów. Jako czternastolatka trafiła pod opiekę augustianek w Avilli, a cztery lata później potajemnie wstąpiła do tamtejszego zakonu karmelitanek. I nie zrobiła tego dlatego, że szczególnie lubiła życie zakonne: wiedziała tylko, że taka jest jej droga, a ona sama wybierała zawsze najtrudniejsze rozwiązania. Życie klasztorne nieszczególnie ją zachwyciło. 150 zakonnic prowadziło życie raczej leniwe, codziennie przyjmowały ważnych gości, zajmowały się błahymi, światowymi problemami. Na kontemplację nie pozostawało wiele czasu. Mogła uciec, ale nigdy nie wybierała ucieczki. Wolała zmienić klasztor: jej celem stała się reforma zakonu. W 1567 roku otrzymała pozwolenie na reformowanie klasztorów według poprawionej przez siebie reguły. Utworzyła również klasztory dla mężczyzn, nakłaniając do współpracy św. Jana od Krzyża. Zmarła w 1582 roku, jej wspomnienie wyznaczono na 15 października. Kanonizował ją papież Grzegorz XV w 1622 roku, a papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła.


- Święta Teresa od Jezusa to postać wyjątkowa – przekonują gnieźnieńskie karmelitanki. – Jej największym bogactwem jest głęboka więź z Bogiem. Zachwycona pięknem Chrystusa nigdy nie przestawała Go szukać i za Nim tęsknić. Modlitwa była wielkim odkryciem jej życia. Zmagała się o nią długo, aż po prawie dwudziestu latach życia w klasztorze o złagodzonej regule karmelitańskiej została jej dana łaska głębokiego nawrócenia i przemiany serca. Choć wielkim szczęściem było dla niej przebywać w ciszy klauzury, wiele lat życia spędziła w podróży. Wszystkie siostry znała osobiście. Miała dar zjednywania sobie ludzkich serc, a bycie jej przyjacielem oznaczało stanie się przyjacielem Boga. Nieustanie zachęcała: „Kto nie rozpoczął modlitwy, na miłość Pana błagam go, niechaj nie pozbawia się takiego dobra. Nie ma się tu czego obawiać, a jedynie pragnąć. Modlitwa jest niczym innym, jak nawiązywaniem przyjaźni, sam na sam z Tym, o którym wiemy, że nas miłuje”.  Święta Teresa jest świętą bardzo ludzką, pełną realizmu. W swoich pismach opowiada o drodze do zjednoczenia z Bogiem, ośmielając i dodając otuchy. Wszystko otrzymała od Niego, dlaczego nie miałoby się to stać i naszym udziałem? Przez całe życie dawała świadectwo, że Bóg w nieskończonym miłosierdziu obdarza nas łaską ponad miarę.


Zachęcamy do odwiedzenia www.karmel.gniezno.pl

 

 

Polecamy